Ги знаете ли одговорите на 10-те најчести квиз прашања?


Ги знаете ли одговорите на 10-те најчести квиз прашања?

Решавањето на квизови е ментална гимнастика во која многумина уживаат.

gi-znaete-li-odgovorite-na-10-te-najcesti-prasanja-001-2.jpg

Во овој квиз ги сумиравме 10-те најчесто поставувани прашања, чиј одговор треба да го знаете во сон.

Па, не мора да се спремате за некој сериозен квиз или натпревар за да извадите 10/10 поени. Се работи за прашања кои би требало да ги знаете од општа култура.

Проверете:

Ги знаете ли одговорите на 10-те најчести квиз прашања?
 1. 1. Која е најголемата риба во океаните?
  Раја
  Кит-ајкула
  Чеканоглава ајкула
 2. 2. Која е најчестата крвна група во светот?
  Нулта
  А
  Б
 3. 3. Од која планета потекнува Супермен?
  Криптон
  Јупитер
  Земјата
 4. 4. Која земја победила на првото одржано Светско првенство во фудбал?
  Германија
  Бразил
  Уругвај
 5. 5. Кој роденден го прославија Симпсонови во 2019-та година?
  35
  30
  25
 6. 6. Што пишува на регистарската табличка на Marty McFly во Back to the Future?
  OUTATIME
  MF1985
  DOCBROWN
 7. 7. Колку коски вкупно има човечкото тело?
  351
  206
  402
 8. 8. Колку проценти од луѓето во светот се леваци?
  5%
  10%
  25%
 9. 9. Која е најнаселената земја во светот?
  Русија
  Индија
  Кина
 10. 10. Колку вкупно епизоди на Пријатели се снимени?
  155
  236
  208
 

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Кој е крадецот? Дали сакате за момент да се ставите во улогата на детектив и да ѝ помогнете на п...
Квиз: Дали имате влакна на јазикот? Дали некогаш сте се соочиле со хотелска соба која не е како на фотките на интерн...
Квиз: Што ви кажува вашето минато? Каква порака ви испраќа минатото? Кои лекции ги научивте и што треба да променит...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава