Квиз: Дали ги знаете најпознатите знаменитости ширум светот?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
ВОЗАЧИ 27-03-2020


Квиз: Дали ги знаете најпознатите знаменитости ширум светот?

Ако сакате да патувате, без разлика дали сте имале можност за тоа, сигурно ги знаете речиси сите најпознати знаменитости ширум светот.

dali-gi-znaete-najpoznatite-znamenitosti-shirum-svetot-01.jpg

Всушност, и да не ве интересираат патувањата, досега би требало да слушнете за овие места и градби.

Во продолжение можете да го проверите вашето знаење на оваа тема. Сè што треба да направите е да погодите која знаменитост се наоѓа на фотографијата. Колку мислите дека ќе погодите?

Квиз: Дали ги знаете најпознатите знаменитости ширум светот?
 1. 1. Како се нарекува оваа кула?
  Ајфелова кула
  Лондонска кула
  Кривата кула во Пиза
 2. 2. Како се наречени овие пирамиди?
  Египетски пирамиди
  Пирамидите во Гиза
  Гробницата на Тутанкамон
 3. 3. Како се вика оваа знаменитост?
  Партенон
  Колосеум
  Римски театар
 4. 4. Како се вика оваа знаменитост?
  Кинески ѕид
  Берлински ѕид
  Ѕид на плачот
 5. 5. Како се вика оваа градба?
  Бурџ Халифа
  Таџ Махал
  Версајски дворец
 6. 6. Како се вика оваа позната кула?
  Биг Бен
  Биг Бенг
  Саат-кула
 7. 7. Како се вика ова место?
  Кругот на друидите
  Камен круг
  Стоунхенџ
 8. 8. Како се вика овој познат храм?
  Петра
  Ангкор Ват
  Храмот на Артемида
 9. 9. Кое е името на овој познат мост?
  Голден Гејт
  Камен мост
  Карлов мост
 10. 10. Кој е овој македонски манастир?
  Осоговски манастир
  Свети Наум
  Бигорски манастир
 

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Ако животот ви беше претворен во книга, каков наслов ќе имаше? Дали некогаш сте помислиле сите ваши животни искуства и случувања, совети и лекц...
Дали ги знаете најголемите работи во светот? Нашата планета е огромна, но не и најголемата во Сончевиот систем - ниту одблизу...
Тест: Што би направиле прво во ситуацијата на сликата? Начинот на кој се справувате со стресните ситуации во животот можат да открие мн...