Ретро квиз: Колку се сеќавате на технологијата од минатото?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
ВОЗАЧИ 27-03-2020


Ретро квиз: Колку се сеќавате на технологијата од минатото?

Технологијата напредува побрзо од кога било и денес, благодарение на смартфоните, навистина го имаме целиот свет на дланка.

retro-kviz-kolku-se-sekjavate-na-tehnologijata-od-minatoto-01.jpg

Но пред 20-тина години ситуацијата беше многу поразлична. Немавме телефон со многу меморија, камера, МР3 плеер, игри и милион други функции. Всушност, за сѐ ни беше потребен посебен уред.

Ако се сеќавате како слушавме музика пред смартфоните и на што ги чувавме податоците пред појавата на USB, тогаш сигурно без проблем ќе го решите следниов квиз.

Ретро квиз: Колку се сеќавате на технологијата од минатото?
 1. 1. Речиси сите имаа Nokia телефон, се сеќавате ли на овој модел?
  5110
  3210
  3310
 2. 2. Оваа играчка нѐ научи на одговорност, но се сеќавате ли на нејзиното име?
  Дигимон
  Покемон
  Чипичан
 3. 3. Памтите ли кој е овој модел на iPod?
  Nano
  Shuffle
  Mini
 4. 4. Кој е овој модел на Motorola што го посакувавме сите?
  BLADE
  CUT
  RAZR
 5. 5. Која компанија ги произведуваше овие компјутери?
  Compaq
  Apple
  Hewlett Packard
 6. 6. Како се нарекува овој уред?
  Пејџер
  Модем
  USB
 7. 7. Што е прикажано на фотографијата?
  Процесор
  Хард диск
  Флопи Диск
 8. 8. Што игравме на оваа стара конзола?
  Тетрис
  Супер Марио
  Пак-Ман
 

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Кој е крадецот? Дали сакате за момент да се ставите во улогата на детектив и да ѝ помогнете на п...
Квиз: Дали имате влакна на јазикот? Дали некогаш сте се соочиле со хотелска соба која не е како на фотките на интерн...
Квиз: Дали сте искрена личност? Дали сте личност која лаже без срам или пак секогаш ја кажувате вистината, дури ...