Квиз: Колку добро ја знаете локацијата на најпознатите туристички атракции?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
ВОЗАЧИ 27-03-2020


Квиз: Колку добро ја знаете локацијата на најпознатите туристички атракции?

Пред патување, сигурно правите листа со знаменитостите што сакате да ги посетите.

kviz-kolku-dobro-ja-znaete-lokacijata-na-najpoznatite-turistichki-atrakcii-01.jpg

Без разлика дали станува збор за некое природно богатство, или градба стара неколку века, туристичките атракции се она што го прават секое патување уште позабавно.

Нема кој не слушнал за Пантеон, Анкгор Ват и Големиот Кањон, но дали ја знаете нивната локација?

Решете го квизот и дознајте:

Колку добро ја знаете локацијата на најпознатите туристички атракции?
 1. 1. Големиот Кањон е кањон на реката Колорадо и се наоѓа во која држава?
  Јута
  Аризона
  Колорадо
 2. 2. Анкгор Ват е познат храм кој се наоѓа во која држава?
  Виетнам
  Камбоџа
  Лаос
 3. 3. Триумфалната порта е еден од главните симболи на кој град?
  Мадрид
  Барселона
  Париз
 4. 4. Бруклинскиот мост ги спојува Бруклин и...
  Менхетн
  Њу Џерси
  Бронкс
 5. 5. Во која денешна држава се наоѓа светиот град на Инките, Мачу Пикчу?
  Колумбија
  Перу
  Венецуела
 6. 6. Американскиот Пентагон се наоѓа во која држава?
  Вашингтон
  Вирџинија
  Калифорнија
 7. 7. Овој антички храм, познат како Пантеон, е изграден во...
  Рим
  Атина
  Истанбул
 8. 8. Во кој град се наоѓа овој легендарен мост?
  Копенхаген
  Лондон
  Амстердам
 9. 9. Каде се наоѓа можеби најголемиот симбол на љубовта, Таџ Махал?
  Бангладеш
  Иран
  Индија
 10. 10. Во кој македонски град се наоѓа Самоиловата тврдина?
  Охрид
  Прилеп
  Струга
 

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Тест: Што би направиле прво во ситуацијата на сликата? Начинот на кој се справувате со стресните ситуации во животот можат да открие мн...
Квиз со снегулки: Кои се вашите силни страни? Снегулките се како магични кристали. Ретко ќе најдете две исти снегулки и во тоа...
Брз тест на карактерот: Одберете еден симбол и откријте повеќе за себе Дали е можно да откриете нешто повеќе за себе и другите преку еден едноставен си...