Колкав математичар сте? Квиз за кој ни дигитронот нема да ви помогне
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
ВОЗАЧИ 27-03-2020


Колкав математичар сте? Квиз за кој ни дигитронот нема да ви помогне

Нема многу луѓе на кои математика им беше омилен предмет во училиште.

kakov-matematicar-ste-kviz-za-koj-ni-digitronot-nema-da-vi-pomogne-001_630x340.jpg

Но, тоа не е доволно добар изговор за да не знаете основни функции и задачи.

И уште нешто – не се обидувајте да гуглате и да си помогнете со калкулатор, нема да ви успее.

Ве предизвикуваме со квиз кој искрено ќе ви открие колку добар математичар сте:

Колкав математичар сте? Квиз за кој ни дигитронот нема да ви помогне
 1. 1.
  34
  37
  46
  49
 2. 2.
  3 попладне
  4 попладне
  5 попладне
  6 попладне
 3. 3.
  620
  600
  630
  700
 4. 4.
  -8х-6
  2х-6
  8х+6
  2х+6
 5. 5.
  6:8
  4:3
  4:2
  3:4
 6. 6.
  4
  8
  16
  32
 7. 7.
  34%
  43%
  75%
  95%

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Кој е крадецот? Дали сакате за момент да се ставите во улогата на детектив и да ѝ помогнете на п...
Квиз: Дали имате влакна на јазикот? Дали некогаш сте се соочиле со хотелска соба која не е како на фотките на интерн...
Квиз: Дали сте искрена личност? Дали сте личност која лаже без срам или пак секогаш ја кажувате вистината, дури ...