Математичка загатка: Со броевите 1, 2, 6 и 7 добијте 17
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Математичка загатка: Со броевите 1, 2, 6 и 7 добијте 17

Собирање, одземање, множење, делење, како и користење на загради... Ајде за миг да ве вратиме во математичките клупи.

matematichka-zagatka-so-broevite-1-2-6-i-7-dobijte-17-01.jpg

Ако сакате забава што е корисна за мозокот, тогаш решете ја оваа математичка загатка.

Размрдајте го мозокот и обидете се да добиете 17 како резултат на броеви 1, 2, 6 и 7. Дозволено е да користите собирање, одземање, множење, делење, како и користење на загради.

Секој од наведените броеви можете да го користите само еднаш.

Решението е а следната страна...Би можело да ве интересира:

Загатка за мудри луѓе Колку брзо мозокот ви смислува креативни решенија? Тестирајте се! Што мислите ко...
Загатка за паметни: Кој е најстар, а кој најмлад? Размислете добро, ако треба запишете си и на лист, така полесно ќе дојдете до од...
Загатка за умни глави - кој е одговорот? Понекогаш треба добро да се замислиме за да ги одгатнеме загатките, но понекогаш...

Најчитани неделава