Математички квиз: Колку равенства ќе решите без калкулатор?


Математички квиз: Колку равенства ќе решите без калкулатор?

Ајде да провериме колку сте добри во основните математички операции без калкулатор. 

matematichki-kviz-kolku-ravenstva-kje-reshite-bez-kalkulator-01.jpg

Тестирајте се и проверете колку равенства може да решите без калкулатор. 

Ќе се откажете или ќе успеете до крај?

Математички квиз: Колку равенства ќе решите без калкулатор?
 1. 1.
  252
  245
  232
 2. 2.
  0.206
  -0.26
  0.278
 3. 3.
  420
  444
  424
 4. 4.
  600
  610
  525
 5. 5.
  39
  -21
  -36
 6. 6.
  0.74
  7.4
  0.72
 7. 7.
  35
  45
  75

M. M. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Кој е крадецот? Дали сакате за момент да се ставите во улогата на детектив и да ѝ помогнете на п...
Квиз: Дали имате влакна на јазикот? Дали некогаш сте се соочиле со хотелска соба која не е како на фотките на интерн...
Квиз: Дали сте искрена личност? Дали сте личност која лаже без срам или пак секогаш ја кажувате вистината, дури ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg