Квиз: Прашања чии одговори мора да ги знаете ако сте имале 5-ка по географија


Квиз: Прашања чии одговори мора да ги знаете ако сте имале 5-ка по географија

Знаете ли кој е највисокиот врв во светот и како се вика главниот град на Канада?

kviz-prasanja-cii-odgovori-mora-da-gi-znaete-ako-ste-zavrsile-osnovno-001.jpg

Обидете се да ги одговорите сите прашања.

Проверете колку реално сте научиле во основно:

Прашања чии одговори мора да ги знаете ако сте имале 5-ка по географија
 1. 1. Чие е ова знаме?
  Германија
  Белгија
 2. 2. Која од двете земји има повеќе жители?
  Индија
  Кина
 3. 3. Кој е овој океан?
  Тихи Океан
  Индиски Океан
 4. 4. Која е највисоката точка на Земјата?
  Монт Еверест
  Килимаџаро
 5. 5. Која е најдолгата река во светот?
  Амазон
  Нил
 6. 6. Дали Јапонија се наоѓа под или над екваторот?
  Над
  Под
 7. 7. Кој е главен град на Канада?
  Торонто
  Отава
 8. 8. Кој е главниот град на Романија?
  Букурешт
  Братислава

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Ако животот ви беше претворен во книга, каков наслов ќе имаше? Дали некогаш сте помислиле сите ваши животни искуства и случувања, совети и лекц...
Колку факти знаете за животинскиот свет? Светот содржи отприлика 8.7 милиони животински видови, па не е ни чудно што сè у...
Колку долго ќе патувате до Марс, ако се движите со брзина на светлината? Денес имаме малку невообичаено, но секако интересно, прашање. Ќе ви треба малку ...

Најчитани неделава