Квиз: Прашања кои секој треба да ги одговори точно – Погодете ги главните градови на државите
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Квиз: Прашања кои секој треба да ги одговори точно – Погодете ги главните градови на државите

Дали сте експерт за географија и ги знаете главните градови на повеќето држави, или оваа област ви е „слаба страна“?

kviz-proverete-gi-opshtite-poznavanja-po-geografija-vo-koi-drzhavi-se-naogjaat-ovie-glavni-gradovi-01.jpg

Освен ако не сте студирале географија или нешто слично, веројатно не ги знаете сите детали за континентите и државите на Земјата. Но, постојат работи што сме ги учеле сите и би требало да ги знаеме од општа култура.

Можеби не знаете колку жители имаат САД, Норвешка, Авганистан или која било држава, но треба да ги знаете барем нивните главни градови. Со овој квиз можете да го проверите токму тоа.

Во продолжение се 10 главни градови на држави ширум светот, а вие треба да погодите каде се наоѓаат.

Прашања кои секој треба да ги одговори точно – Погодете ги главните градови на државите
 1. 1.
  Шведска
  Данска
  Норвешка
 2. 2.
  Португалија
  Германија
  Франција
 3. 3.
  Иран
  Ирак
  Авганистан
 4. 4.
  Еквадор
  Перу
  Русија
 5. 5.
  Кенија
  Јужна Африка
  Египет
 6. 6.
  Боливија
  Гана
  Чиле
 7. 7.
  Индонезија
  Мароко
  Индија
 8. 8.
  Естонија
  Исланд
  Латвија
 9. 9.
  Тајланд
  Јужна Кореја
  Јапонија
 10. 10.
  Шкотска
  Ирска
  Нов Зеланд

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Кој е крадецот? Дали сакате за момент да се ставите во улогата на детектив и да ѝ помогнете на п...
Квиз: Дали имате влакна на јазикот? Дали некогаш сте се соочиле со хотелска соба која не е како на фотките на интерн...
Квиз: Дали сте искрена личност? Дали сте личност која лаже без срам или пак секогаш ја кажувате вистината, дури ...

Најчитани неделава