Зошто невестата го фрла букетот на крајот од церемонијата?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Продавач 24-04-2018
Пекар 24-04-2018


Зошто невестата го фрла букетот на крајот од церемонијата?

Една од традициите за време на венчавките е на крајот, после церемонијата и приемот на гостите, невестата да го фрли букетот, бидејќи се верува дека онаа која ќе го фати, ќе биде следна која ќе стапи во брак.

zoshto-nevestata-go-frla-buketot-na-krajot-od-ceremonijata-01.jpg

Корените на овој обичај потекнуваат од далечното минато, но тогаш, овој обичај имал друга цел.

Пред 100-ина години се сметало дека е голема среќа да дојдете до било што, што невестата го носела на себе од велот, па сè до фустанот.

Но, за да се тргне вниманието од облеката на невестата, многу почнале да го фрлаат букетот за вниманието да се пренесе на гостите и на букетот.

Така многу гости почнале да се концентрираат на тоа наместо да ја допираат невестата, да чекаат истата да го фрли букетот и да го зграбат за среќа во љубовта.

Благодарение на овој итар трик гостинките сега мирно чекаат да дојде фрлањето на букетот, наместо да трчаат по невестата за да ја допрат нејзината облека.

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Свадбени трендови за 2017 во кои ќе се вљубите на прв поглед (фото) Некои свадби се толку интересни што не сакате да завршат, а други, за жал, толку...
За фенси венчавка: 7 свадбени трендови кои ќе ja обележат 2018 година ... Масата со десерти, висечките цветни аранжмани, како и тортите во боја, претставу...
5 прекрасни невести објаснуваат зошто не слабееле за нивниот свадбен д... „Како изгледа полничка невеста? Па таа изгледа токму како мене!“, велат овие сам...