Од поинаков агол со Кристина Арнаудова: „Ако љубов немаш, ништо не си“


Од поинаков агол со Кристина Арнаудова: „Ако љубов немаш, ништо не си“

„Заедно можеме многу, ајде да се обидеме да донесеме насмевки на што повеќе лица“, порачува Кристина Арнаудова.

kristina-arnaudova-ako-ljubov-nemash-nishto-ne-si-01.jpg

Неодамна Кристина Аранудова доби награда за радиска балада на годината на фестивалот МАРС за песната „Љубена“, но, и покрај огромната љубов кон музиката, таа вели дека периодов најголемиот дел од времето го посветува на нејзиното здружение „Проект Среќа“.

„Проект Среќа“ е здружение за хумано-општествен развој, односно здружение кое се занимава со филантропски проекти, кои предизвикуваат среќа кај оние на кои им недостасува и од друга страна ги поттикнува компаниите и физичките лица да бидат општествено одговорни и да се вклучуваат постојано во среќата која ја создаваме заедно.

kristina-arnaudova-ako-ljubov-nemash-nishto-ne-si-04.jpg

„Здружението постои две години и за ова кратко време постигна голем успех, многу проекти, многу компании партнери, многу среќни лица. Горда сум на тоа. Годинава имавме доста проекти, а сега во моментов се работат новогодишните проекти. Сите вие можете да донесете насмевка на нечие лице, следете нè на нашата Фејсбук страница и приклучете ни се“, порачува Кристина.

Токму поради нејзината хумана мисија проговоривме со неа што друго ја инспирира, освен желбата да види што повеќе насмевки на што повеќе лица:

Кое е твоето животно мото и советот кој би си го дала на помладата верзија од себеси?

Низ животот има разни нешта кои ме инспирирале и можеби ми ги отвориле очите во одреден момент. Она дека „здравјето е најважно“ дефинитивно не е само клише.

На помладата верзија од себеси би ѝ порачала да не се грижи толку, затоа што сè ќе биде во ред.

kristina-arnaudova-ako-ljubov-nemash-nishto-ne-si-03.jpg

Кој е најдобриот совет што си го добила во животот и од кого?

Најдобриот совет... „Можеш да имаш сè, но ако љубов немаш, ништо не си“ е одличен совет.

„Можеш сè што сакаш, треба само вистински да сакаш и да работиш на тоа“.

„Мислата е материја“, тоа е совет од книга која ја промени мојата целосна перцепција за нештата.

kristina-arnaudova-ako-ljubov-nemash-nishto-ne-si-05.jpg

Најинспиративен филм /книга...

Секогаш сакам филмот да ме допре и инспирира, на начин да посакам и јас да сменам нешто.

Имало многу такви, а „I Am Sam“ е еден од нив. Ова е филм што многу ме погоди и ме инспирираше да го гледам светот поинаку.

kristina-arnaudova-ako-ljubov-nemash-nishto-ne-si-07.jpg

Исто така, филм кој секогаш одново и одново ми е инспирација е „Cinderella Man“. Го имам гледано барем 20 пати и можам постојано да го гледам бидејќи има моќна порака. Сè што човек наумил да направи може да направи. Зависи само колку е подготвен да работи, да жртвува и да се даде себеси.

kristina-arnaudova-ako-ljubov-nemash-nishto-ne-si-06.jpg

„Сидарта“ е книга која ја има мудроста која на светов му е очајно потребна. Постојат многу инспиративни дела навистина…

kristina-arnaudova-ako-ljubov-nemash-nishto-ne-si-08.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Виктор Мазнев, велешанецот со срце планина: „Имам спасено стотици безд... „Срцето на човекот можеме да го процениме според тоа како ги третира животните“,...
Од прострелни рани до остарување предвреме - магичните раце на шминкер... Дел од фотографиите од луѓето кои тој ги нашминкал со специјални ефекти ќе напра...