Од ракометар до сликар - Погледнете го шарениот свет на Влатко Тасевски


Од ракометар до сликар - Погледнете го шарениот свет на Влатко Тасевски

Велат дека секој се раѓа со некаков талент, и секој има дарба да го разубави светот околу него. Приказната за Влатко Тасевски (27) од Куманово е спој на две спротивности. Во првата главниот двигател е топката, а во втората четката и боите.

od rakometar do slikar poglednete go sareniot svet na vlatko tasevski 11

Влатко на своите 11 години во основното училиште Браќа Миладиновци почнал да тренира ракомет. И тоа кај професорот Димитар Антевски, кој бил неговиот прв тренер. Но, љубовта спрема уметноста започнала многу порано.

Некаде на петта-шеста година, во Битола, во истата зграда каде што живеела баба му. Над нивниот кат живеел еден млад уметник и тука за прв пат Влатко почнал да црта и да ги учи основните работи околу цртањето.

Прво почнал да црта портрети, а подоцна се префрлил и на графити откако го заинтересирала урбаната уметност.

FotoJet1

„Паралелно ги работев и двете работи. Не можев да се одлучам во што повеќе уживам. Преку ден одев на тренинзи, а после вежбањето, цртав“, споделува Влатко Тасевски.

„Секогаш гледав колку што е можно да го балансирам времето. Но, имаше периоди кога играв за некоја екипа надвор од државата и тогаш речиси и да немав време да се занимавам со уметноста. Но, сега, веќе неколку месеци не играм за никој тим, така што целосно се посветив на цртањето“.

FotoJet33

Влатко најмногу сака да слика портрети и да игра со комбинација од бои. Сé зависи што сака да пренесе преку делото. Користи акрилни и маслени бои, но понекогаш комбинира и други техники, како графит и акварел.

А, кога станува збор за неговите омилени уметници, вели дека ги има многу и дека го интересираат повеќе стилови. Делата на Микеланџело, Караваџо, Рембрант, Матис, Шишкин, Пикасо и Ротко се оние кои најмногу го воодушевуваат. 

Во моментот работи на неколку портрети од девојки и во следните неколку месеци планира да направи изложба на своите дела.

FotoJet6 1

FotoJet6 1

FotoJet6

FotoJet6

FotoJet7

FotoJet7

FotoJet7

 Автор: Евгениј Хоуп | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Игор Џамбазов: Не, немам ќерка! Го знаеме како актер, водител, шоумен, а можеби и никогаш не сте знаеле дека сак...
Тино и Атанас: Една танга знае да направи општ хаос позади сцена! Ги знаеме како Тино и Атанас, ги препознаваме како момците кои внесоа една поина...
Владимир Мандичевски – Манде: Во '90-тите го одбегнавме турбофолкот, но за жал сега нè стигнува Скопје и Македонија паметат многу културни настани, концерти и музичари кои напр...

Најчитани неделава