Што да (не) правите кога ќе ве избркаат од работа?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Што да (не) правите кога ќе ве избркаат од работа?

Како што добивањето работно место ги исполнува луѓето со среќа и радост, отказот може сосема да ги растажи и депримира. Меѓутоа, дури и ваквото искуство е важна лекција.

shto-da-ne-pravite-koga-kje-ve-izbrkaat-od-rabota-1.png

Ниту еден вработен не сака да биде отпуштен од позицијата која е негов извор за егзистенција, или, пак, извршувањето на обврските му причинува лична сатисфакција. Заслужено или незаслужено, неретко се случува.

Луѓето обично се чувствуваат поразени, обесхрабрени и понижени во таквите мигови. За среќа, не постои ограничен број на работни места кои една личност може да ги промени во животот, па на отпуштањето не треба да се гледа како на крај, туку како на нов почеток.

shto-da-ne-pravite-koga-kje-ve-izbrkaat-od-rabota-2.png

Кои лекции може да ги научите во новонастанатата ситуација? Еве што да (не) правите кога ќе ве избркаат од работа:

1. Време е за промени.

Егото ви е разнишано и го губите чувството за сопствената вредност. Затоа е и време да ги промените нештата. Да откриете со што навистина сакате да се занимавате во иднина. И, дадете сѐ од себе - тоа и да ви се оствари.

shto-da-ne-pravite-koga-kje-ve-izbrkaat-od-rabota-3.jpg

2. Посветете се на себе.

Ова е идеална ситуација да поработите на себеси, на односите со другите луѓе и квалитетот на вашиот живот генерално. Почнете одново. Надградете се како личност и размислете добро што ве прави среќни.

shto-da-ne-pravite-koga-kje-ve-izbrkaat-od-rabota-4.jpg

3. Имате право на пауза.

Ако финансиската состојба ви го дозволува тоа, направете пауза на одредено време, како би ги разбистриле мислите и наполниле енергија за нови победи.

shto-da-ne-pravite-koga-kje-ve-izbrkaat-od-rabota-5.jpg

4. Не бидете огорчени.

Нормално е да сте лути и разочарани. Не е лесно да се остане позитивен по добивањето отказ. Сепак – потрудете се да го согледате како нужна промена за ваш напредок. Не се труете со негативни емоции и бес кон работодавачот. Тргнете напред и не вртете се назад.

shto-da-ne-pravite-koga-kje-ve-izbrkaat-od-rabota-6.jpg

5. Не е крај на светот.

Напротив. Отказот е само уште еден нов почеток. Нека не ве оптоварува мислењето на околината. Илјадници луѓе секојдневно се соочуваат со истото. Животот е полн со подеми и падови. После доживеаниот пад, концентрирајте се на што повисок подем. Изненадете се како себеси, така и другите.

shto-da-ne-pravite-koga-kje-ve-izbrkaat-od-rabota-7.jpg

М. А. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

9 работи кои никогаш не треба да ги чувате на бирото на работа На турпијата не ѝ е местото на вашето биро. Ниту пак на нечистата шолја од кафе....
3 важни работи кои секоја жена треба да ги промени кај себе за да биде успешна Секоја жена посакува да биде успешна, но тоа не се постигнува преку ноќ и потреб...
Споделуваме искуства: „Како работењето по 80 часа неделно ми го уништи здравјето?“ Три од пет луѓе признаваат дека се соочуваат со проблеми со менталното здравје п...

Најчитани неделава