Водич за жени: Како да носите тесно здолниште без да ги нагласите недостатоците на телото?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Project Manager 24-01-2020
Чувар 24-01-2020


Водич за жени: Како да носите тесно здолниште без да ги нагласите недостатоците на телото?

Пенсил здолништето е универзално парче облека кое во последно време секоја девојка се обидува да го поседува.

kako-da-odberete-idealno-pensil-zdolnishte-spored-figurata-za-da-gi-skriete-nedostatocite-001.jpg

Сепак, многу се плашат од овој модел, бидејќи мислат дека со тоа може уште повеќе да си ги нагласат недостатоците на телото.

Но, дизајнерите уверуваат дека постојат различни модели на пенсил здолниште и има избор за секој тип на тело.

Важно е само да знаете какво е вашето тело и да проверите кој модел најдобро ви одговара според градбата.

Инструкции за пенсил здолниште:

Форма на јаболко

Идеално здолниште:

 • Висок струк
 • Цврст материјал (тексас, кожа)
 • Класична темна боја (боја на црвено вино, тегет, црна, сива)
 • Материјал со дезени е дозволен за да го оттргне вниманието од волуменот на половината
 • Моделот треба да се стеснува надоле
 • До колена или малку над нив

kako-da-odberete-idealno-pensil-zdolnishte-spored-figurata-za-da-gi-skriete-nedostatocite-02.jpg

Форма на круша

Идеално здолниште:

 • Рамен крој, може да користите широк колан
 • Цврст материјал, без додадотци и дезени од страните
 • Неколку сантиметри под колена
 • Светли бои, монохроматски бои *(маслинеста, млечна, сива, црна)

kako-da-odberete-idealno-pensil-zdolnishte-spored-figurata-za-da-gi-skriete-nedostatocite-03.jpg

Форма на превртен триаголник

Идеално здолниште:

 • Тесна
 • Различни нијанси на бела, дезени со хоризонтални линии, светли бои и металик
 • Ако бирате темни бои, најгласете ја половината (тесна јакна или корсет)

kako-da-odberete-idealno-pensil-zdolnishte-spored-figurata-za-da-gi-skriete-nedostatocite-04.jpg

Форма на правоаголник

Идеално здолниште:

 • Модел кој надолу благо се стеснува
 • Не мора да е целосно тесна
 • Од цврст материјал
 • Без колан

kako-da-odberete-idealno-pensil-zdolnishte-spored-figurata-za-da-gi-skriete-nedostatocite-05.jpg

Форма на песочен часовник

Овој тип на тело е идеален за вакво здолниште и речиси сите типови и модели одговараат на фигурата со оглед на тоа што одлично се нагласуваат облините.

kako-da-odberete-idealno-pensil-zdolnishte-spored-figurata-za-da-gi-skriete-nedostatocite-06.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Идеи за есенски аутфити со мини здолниште (фото) Ако мислите дека мини здолништата не треба да ги комбинирате во есенски аутфити,...
Омилена зимска формула за девојки со стил: Здолниште + џемпер (фото) За на работа, за „афтерворк“ кафе или пијалак, па и за вечерни излегувања – со п...
Бикини со висок струк – хит костим за капење ова лето (фото) Јуни е веќе овде, а со него започна интензивното размислување за одење на море, ...