Рајот е на само 733 km од Македонија: „Златни рат“ – хрватскиот бисер на Јадранското Море (фото)


Рајот е на само 733 km од Македонија: „Златни рат“ – хрватскиот бисер на Јадранското Море (фото)

Замислете плажа со кристално чисто, сино море и борова шума. „Златни рат“ со својата должина од околу 530m е една од најспектакуларните хрватски плажи. Во зависност од ветрот и морските струи таа го менува обликот и позицијата.

Zlatni-rat-hrvatskiot-biser-na-Jadranskoto-More-01.jpg

„Златни рат“ е бисерот на хрватскиот туризам и со години е една од најпосетуваните плажи на приморјето. Лоцирана е во близина на Бол, јужно на хрватскиот остров Брач, послана со ситен, златен песок.

Изгледа дека кога природата некаде дарувала убавина се заборавила, а Златни рат е доказ дека рајот може навистина да е многу блиску до нас. Поточно, 733 km.

Уживајте во фотките:

https://www.instagram.com/p/CM_81D5nWXf/

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 плажи во Италија со најчиста вода, каде ќе сакате да го поминете летото Италија е прекрасна земја која има многу да понуди кога станува збор за шетање, ...
Одвиткани спомени од патувања и носталгија спрема некогашната нормалност Ги сакам оние моменти кога ќе се најдеш на некое место кое ќе ти отвори толку мн...
Господ се заборавил од дарување убавина – Берово е магично наесен (фото) Македонија е прекрасна, но доколку барате мир, убавина, чист воздух, бесценета п...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg