Од манџи до морски плодови: Какви школски оброци имаат децата низ светот?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
kozmeticarka 12-12-2019


Од манџи до морски плодови: Какви школски оброци имаат децата низ светот?

Рибина чорба со тофу и ориз, печени компири, пилешко, мешан зеленчук, грозје и салати се само дел од егзотичните јадења кои ги добиваат децата во училиштата низ светот.

od-mandzi-do-rakcinja-i-ovosje-kakvi-uzini-imaat-decata-niz-svetot-01

Ако се погледнат полните чинии во различни земји, ќе се види значителна разлика меѓу Шпанија, Украина, Јужна Кореја, Бразил, Грција, Франција и Италија од една страна, кои изобилуваат со салати, зеленчук и риба, додека од другата страна се оброците во Велика Британија и Америка кои се засноваат на пилешко месо, грав од конзерва, колачи.

Во Македонија децата во основните училиштата најчесто добиваат кифли или кроасани, додека во забавиштата или дневниот престој добиваат и по некоја манџа со салата. Сепак, немаат толку голем избор како во другите земји.

Погледнете како изгледаат школските оброци низ светот:

Би можело да ве интересира:

Зошто децата до 1 година не треба да го поминуваат времето пред екрани... Благодарение на напредокот на технологијата, денес луѓето можат да направат мног...
И на децата им треба време за себе - како мајка му помага на синот да ... 8-годишното момче се соочувало со проблеми и стрес на училиште, а неговата мајка...
Пеце Талески: „Денот на детето“ е само уште еден обичен ден што треба ... По повод Денот на детето разговараме со иницијаторот и креаторот на омилената де...