Кога жената е најранлива: Фотографија на штотуку породена мајка која расплака илјадници


Кога жената е најранлива: Фотографија на штотуку породена мајка која расплака илјадници

Една храбра мајка, Џули Краузер, неодамна нашла стара фотка направена непосредно по породувањето со четирите дечиња и се потсетила како е да бидеш во најранливото издание.

koga-zenata-e-najranliva-fotografija-na-stotuku-porodena-majka-koja-rasplaka-iljadnici-01.jpg

„Никогаш нема да ги заборавам лицата на сестрите кои ме следеа до тоалетот после секое породување. Во тие моменти кога без ранлива, преморена, исплашена, потресена. Кога моето достоинство веќе одамна исчезна, тие кон мене се однесуваа со внимание и почит.

За мене, тоа беа моменти на охрабрување и потврда дека имам некој кој ќе ми помогне, па дури и за тоа кратко време во тоалетот, додека сестрата ми објаснуваше како да ставам ледени облоги на долната облека.

Оваа фотка ме врати во тоа време. Како да можам да го почувствувам дермапластот. Секоја чест за медицинските сестри.“

Фотографијата беше објавена на страницата Baby Rabies и за кратко време стана вирална.

koga-zenata-e-najranliva-fotografija-na-stotuku-porodena-majka-koja-rasplaka-iljadnici-02.jpg

Секако, оваа приказна ги инспирираше и другите мајки да ги споделат своите искуства.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

9 митови за мајчинството, кои непотребно создаваат притисок врз жените Секоја мајка сака да биде „совршена“ и да израсне совршено воспитано дете. А, ре...
Фит мајка критикувана заради тоа што трудничкото стомаче не ѝ се позна... Моделот за долна облека и фит мајка Сара Стејџ на Инстаграм сподели сосема обичн...
5 типови на мајки што ги среќаваме на летување Летото е во полн ек, а сезоната на сончање и капење веќе започна. Родителите ги ...