Пред 2 години ја илустрираше тагата од спонтан абортус, денес си го црта среќното семејство


Пред 2 години ја илустрираше тагата од спонтан абортус, денес си го црта среќното семејство

Приказната на талентираниот уметник Куртис Викланд е преточена низ илустрации кои даваат надеж дури и во најтешките моменти.

pred-2-godini-ja-ilustrirase-tagata-od-spontan-abortus-denes-si-go-crta-sreknoto-semejstvo-001.jpg

Во август 2016-та година, неговата тажна илустрација во облик на скица се прошири вирално. Стануваше збор за моментот кога тој и неговата сопруга откриваат дека им се случил спонтан абортус.

pred-2-godini-ja-ilustrirase-tagata-od-spontan-abortus-denes-si-go-crta-sreknoto-semejstvo-1.jpg

„Илустрацијата ја нацртав дента кога откривме за спонтаниот абортус. Чудно ми е што го споделив ова, бидејќи семејствата обично не зборуваат за ваквите моменти. Но, не знаев што да правам. Оваа слика многу подобро ги опишува моите емоции од било кој збор. Се надевам дека оние кои пателе или патат од истата болка ќе сфатат дека не се сами.“

pred-2-godini-ja-ilustrirase-tagata-od-spontan-abortus-denes-si-go-crta-sreknoto-semejstvo-2.jpg

Две години подоцна, Куртис не пропушта да го наслика секој бесценет момент со неговата сопруга и двете дечиња.

Неодамна дури и сподели скица на која соопштуваат дека нивното трето дете штотуку не пристигнало:

It's happening.

A post shared by Curtis Wiklund (@curtiswiklund) on

Најубавите илустрации од среќното семејство:

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Низ илустрации: Мајките имаат моќ да направат сè што никој друг не мож... Во светот на нормални и обични луѓе, мајките посебно се издвојуваат со нивните „...
Мајчинството низ 22 искрени илустрации Многумина имаат поделено мислење за тоа која е најтешка професија на светот, но ...
Вистина или лага - дали мажите им создаваат двојно повеќе стрес на жен... Голем дел од жените денес изјавуваат дека се мајки не само на своите деца, туку ...