Работи кои не треба да ги подарувате за новородено бебе, иако мислите дека се кул
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 20-05-2019
Продавач 20-05-2019


Работи кои не треба да ги подарувате за новородено бебе, иако мислите дека се кул

Во нашата земја, нормално е кога ќе се роди бебе, да се подари нешто симболично.

raboti-koi-ne-treba-da-gi-podaruvate-za-novorodeno-bebe-iako-mislite-deka-se-kul-01.jpg

Но, при подарувањето мора да размислите дали вашиот избор е добар за новороденче.

Не е доволно само да се отсрамите со било што, без притоа да размислите што сте направиле.

За некои работи, родителите сами одлучуваат дали сакаат да ги направат или имаат, а за она што ќе го поседуваат, веројатно и сами сакаат да одлучат кој тип, бренд и слично.

Родители споделуваат што не сакаат да добијат за подарок кога ќе добијат бебе.

Секако, не треба строго да се водите според ова, само имајте го на ум, а на крај, одлуката е ваша и секако зависи од вашата блискост со родителите.

Фотосесија во болница веднаш по излегување

raboti-koi-ne-treba-da-gi-podaruvate-za-novorodeno-bebe-iako-mislite-deka-se-kul-02.jpg

Пелени (тоа е лична работа и родителите одлучуваат какви сакаат да користат), освен ако не го побараат тоа

raboti-koi-ne-treba-da-gi-podaruvate-za-novorodeno-bebe-iako-mislite-deka-se-kul-03.jpg

Искористени и носени работи

raboti-koi-ne-treba-da-gi-podaruvate-za-novorodeno-bebe-iako-mislite-deka-se-kul-04.jpg

Играчки кои уште не можат да ги сфатат ниту да ги користат

raboti-koi-ne-treba-da-gi-podaruvate-za-novorodeno-bebe-iako-mislite-deka-se-kul-05.jpg

raboti-koi-ne-treba-da-gi-podaruvate-za-novorodeno-bebe-iako-mislite-deka-se-kul-06.jpg

Книгите исто така чувајте ги за понатаму кога ќе почнат да разбираат

raboti-koi-ne-treba-da-gi-podaruvate-za-novorodeno-bebe-iako-mislite-deka-se-kul-07.jpg

Козметика за бебе (исто така е лична работа на родителите)

raboti-koi-ne-treba-da-gi-podaruvate-za-novorodeno-bebe-iako-mislite-deka-se-kul-08.jpg

Тогаш, што да подарите?

За почеток, најдобро е да им дадете симболична сума на пари на родителите, бидејќи секако тие ќе имаат многу трошоци и најдобро е сами да одлучат како ќе ги организираат, наместо да им се трупаат непотребни работи.

Исто така, доколку сте доволно блиски, може да ги прашате што им е потребно (од типот – седиште, пумпа за доење, креветче и сл.) и да им помогнете со тоа, но само доколку е однапред договорено, бидејќи повторно, сите овие работи се нивна лична одлука и не треба да им ги наметнувате.

raboti-koi-ne-treba-da-gi-podaruvate-za-novorodeno-bebe-iako-mislite-deka-se-kul-09.jpg

M. M. | Црнобело / фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Кои работи не вреди да ги купувате пред бебето да се роди? Многу парови кои очекуваат дете имаат навика да изнакупуваат сè и сешто уште пре...
6 работи кои повеќе му штетат на вашето дете од што му прават добро Секој родител се обидува да го одгледа детето правилно, но тоа навистина може да...
Да каже „не“ и да не бега од проблеми: 5 работи на кои секој родител т... Родителите се оние кои треба да се постојано со своите деца во текот на животот ...