Зошто мајките кои имаат повеќе деца живеат подолго?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 20-05-2019
Продавач 20-05-2019


Зошто мајките кои имаат повеќе деца живеат подолго?

Мајките кои имаат 3, 4 или повеќе деца знаат колку може тоа да биде тешко, но истовремено колку е прекрасен животот со секое од нив.

zoshto-majkite-koi-imaat-povekje-deca-zhiveat-podolgo-001.jpg

Да се биде мајка на повеќе деца има многу предности кои најчесто ги засенуваат тешкотиите со кои се соочувате на почетокот.

Можеби кога децата се мали е тешко, но кога ќе пораснат, знаете дека имате толку многу блиски луѓе покрај себе, кои во секој момент ќе ви бидат најголемата поддршка и гордост.

Предностите од тоа да се биде мајка на повеќе деца ги потврдуваат и експертите, а тие дури откриле и дека колку повеќе деца имате, толку подолго ќе живеете.

zoshto-majkite-koi-imaat-povekje-deca-zhiveat-podolgo-01.jpg

Научници истражувале група постари Австралијанки за да откријат како немањето деца (или нивниот број) влијае на животниот век на жената.

Се установило дека жените кои имале 2 деца, имаат 17% помалку ризик за смрт споредено со оние кои немаат деца.

Жените пак, со 3 деца, покажале 20% помалку ризик, а процентот се зголемувал како што се зголемувал и бројот на децата.

Па, кои се причините зад овој фантастичен ефект на мајчинството?

Истражување на експерти од Канада покажало дека жените со повеќе деца имаат побавен процес на стареење на клетките.

Постари теории покажувале дека жените кои раѓаат повеќе деца побрзо стареат, но новите истражувања го докажуваат спротивното, а се претпоставува дека високото ниво на естроген влијае како заштита на клетките.

zoshto-majkite-koi-imaat-povekje-deca-zhiveat-podolgo-03.jpg

Постои уште една теорија за поврзаноста помеѓу бројот на децата и долговечноста, a тоа е фактот дека социјалниот фактор и психологијата исто така играат улога.

Се верува дека социјалната средина во која мајката живее игра голема улога. Мајките на повеќе деца добиваат повеќе поддршка од пријателите и семејството, што позитивно влијае на нивната физичка и емоционална состојба, а тоа резултира со побавен процес на стареење.

zoshto-majkite-koi-imaat-povekje-deca-zhiveat-podolgo-002.jpg

Истражувања спроведени во Австралија покажале дека семејствата со 4 или повеќе деца добиваат најголемо задоволство во животот, а докторите се уверени дека тоа е заради меѓусебната поддршка во семејството, како и мирната психолошка состојба.

Иако додека се помали можеби е тешко, сепак, децата кога се повеќе си имаат друштво и занимација и стануваат полесно независни од мајките.

Што мислите вие за оваа теорија?

zoshto-majkite-koi-imaat-povekje-deca-zhiveat-podolgo-04.jpg

M. M. | Црнобело / фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Зошто мајка минала 2 години без да им купи нешто ново на децата? Кејти сфатила дека огледувањето на 3 мали деца е прескапо и дека постојано се фр...
Важни животни лекции на кои силните мајки ги учат нивните деца За развивањето во зрела личност, најголемо влијание има тоа како се децата расте...
Грешки кои не смеете да ги правите кога одите на пат со мали деца Независно дали одите на еднодневна прошетка или на (продолжен)викенд патување, к...