„Не ги бакнувајте бебињата“ - вознемирена мајка објави загрижувачки фотки од своето бебе


„Не ги бакнувајте бебињата“ - вознемирена мајка објави загрижувачки фотки од своето бебе

„Имавме крштевка, многу луѓе го држеа и бакнуваа, некој од нив го заразил моето бебе со вирусот херпес“, вели загрижената мајка.

ne-gi-baknuvajte-bebinjata-voznemirena-majka-objavi-zagrizhuvachki-fotki-od-svoeto-bebe-01.jpg

Новороденче речиси ќе умрело откако било заразено на окото со херпес симплекс на крштевката.

Ноа Тиндл имал само 4 месеци кога неговата мајка забележала дека окото му е отечено. По посетата на доктор ѝ било кажано дека вирусот му е пренесен откако инфицирана возрасна личност го бакнала на лицето.

Сега, таа е на мисија да ја прошири пораката зошто луѓето не треба да ги бакнуваат бебињата, особено новороденчињата.

ne-gi-baknuvajte-bebinjata-voznemirena-majka-objavi-zagrizhuvachki-fotki-od-svoeto-bebe-04.jpg

Ноа речиси ќе го изгубел видот на едното око поради ова и минал повеќе од 2 месеци на клинка за да закрепне.

Неговата мајка предупредува дека дури и да немате активна рана од вирусот херпес вие сепак сте носители и го имате во системот, па преку плунка можете да го пренесете.

Предупредувачки фотографии од малиот Ноа, кој сега има 9 месеци:

ne-gi-baknuvajte-bebinjata-voznemirena-majka-objavi-zagrizhuvachki-fotki-od-svoeto-bebe-02.jpg

ne-gi-baknuvajte-bebinjata-voznemirena-majka-objavi-zagrizhuvachki-fotki-od-svoeto-bebe-03.jpg

ne-gi-baknuvajte-bebinjata-voznemirena-majka-objavi-zagrizhuvachki-fotki-od-svoeto-bebe-09.jpg

ne-gi-baknuvajte-bebinjata-voznemirena-majka-objavi-zagrizhuvachki-fotki-od-svoeto-bebe-08.jpg

ne-gi-baknuvajte-bebinjata-voznemirena-majka-objavi-zagrizhuvachki-fotki-od-svoeto-bebe-07.jpg

ne-gi-baknuvajte-bebinjata-voznemirena-majka-objavi-zagrizhuvachki-fotki-od-svoeto-bebe-06.jpg

ne-gi-baknuvajte-bebinjata-voznemirena-majka-objavi-zagrizhuvachki-fotki-od-svoeto-bebe-05.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Зошто мајка минала 2 години без да им купи нешто ново на децата? Кејти сфатила дека огледувањето на 3 мали деца е прескапо и дека постојано се фр...
Бебе што што тежело 450 грама денес е прекрасно 2-годишно девојче (фото) „Ја родив во шестиот месец од бременоста, беше премала, не смеев да ја допирам, ...
Мајка дои на под во воз, откако никој не ѝ отстапил место Разочарана мајка раскажува за нечувствителноста и некултурата на луѓето: „Додека...

Најчитани неделава