„Упатство“ за чување на бебиња од 1950-тите
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Оператор 06-12-2019
Продавач 06-12-2019


„Упатство“ за чување на бебиња од 1950-тите

Во толку часот јадење, во толку слободно клоцање на креветот, во толку некоја трета активност... Дали одгледувањето на бебињата треба да биде по строг распоред?

upatstvo-za-upotreba-na-bebinja-od-1950-tite-01.jpg

На една австралиска страница за мајки осамна  листа „Baby's Day“, каде има совети како треба да се чува бебето.

Направен е строг распоред од 6 часот наутро до 11 часот навечер што сè треба да му направите на вашето бебе.

Оваа листа е доказ колку бил поинаков пристапот кон родителството во 1950-тите за разлика до денес.

upatstvo-za-upotreba-na-bebinja-od-1950-tite-03.jpg

Во распоредот има упатства од типот „Остави го бебето да спие надвор“ или „Дај му да пие сок од портокал“. Потоа има совети дека бебето треба да биде оставено слободно без облека да клоца на креветот и во лето да се сонча во 9 часот наутро, а во зима во 13 часот.

Дел од коментарите беа шеговити од типот „Бебињата навистина доаѓале со упатство за употреба“.

upatstvo-za-upotreba-na-bebinja-od-1950-tite-05.jpg

Колку некогашните навики на родителите се разликуваат од денешните? И дали сметате дека бебињата навистина треба да се одгледуваат под вака строг распоред?

upatstvo-za-upotreba-na-bebinja-od-1950-tite-02.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Прави го она што го сакаш, не она што ти го нудат - 15 работи за кои т... Пред 15 години во училиште имавме задача да напишеме есеј на тема: Совети за мла...
Непредвидливи начини на кои ќерките им го менуваат животот на нивните ... Дали некогаш сте посакале ќерка? А дали некогаш сте помислиле како таа ќе ви го ...
Децата лажат кога се чувствуваат несигурни - не судете им Порано или подоцна, како родител, ќе го фатите вашето дете во лага. Фактот што...