Барате ли име за вашето бебе? Женски имиња што во превод значат „принцеза“


Барате ли име за вашето бебе? Женски имиња што во превод значат „принцеза“

Изборот на името е една од поважните одлуки кои родителите ја носат за своето бебе. На оваа тема понекогаш се размислува со месеци, а доколку дознаете дека очекувате девојче, името коешто во превод означува „принцеза“ би било многу симпатично, нели?

Zenski-iminja-sto-vo-prevod-znacat-princeza-01.jpg

Всушност, многу култури и народи имаат голем избор на вакви женски имиња, а ова се само дел од нив:

Јуки – веројатно погодувате, ова име потекнува од Јапонија. Постои верување дека личноста којашто го носи ќе порасне во смела и авантуристичка жена.

Маел – креативно и звучно име, прилично популарно во Ирска.

Тиа – Јасно, кратко и драматично име со грчко потекло, кое е прилично популарно последниве неколку години на нашите простори.

Туала – ова име има исто така ирско потекло. Многу е егзотично и буди восхит.

Шари – оригинално и разиграно, ова име потекнува од Индија и сосема добро би можело да се вклопи кај нас.

Емира – името е особено популарно во БиХ, а звучи романтично и префинето. Инаку потекнува од арапскиот јазик.

Маја – колку девојки познавате со ова име? Сигурно барем една, а името е бајковито и мошне шармантно, со арапско потекло.

Сораја - име коешто сè повеќе станува популарно, благодарение на неговата звучност, а има иранско потекло.

Зара - уште едно име со арапско потекло, кое иако е кратко, звучи многу моќно.

Сабрина - името на култната божица на Келтите е уште едно раскошно, кралско име.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Бебе што што тежело 450 грама денес е прекрасно 2-годишно девојче (фото) „Ја родив во шестиот месец од бременоста, беше премала, не смеев да ја допирам, ...
Бебе зависно од телефон - вирално видео ја прикажува суровата реалност Бебенце помало од една годинка плаче секој пат кога ќе му го земат паметниот тел...
На што треба да внимаваат идните родители при избор на име за бебето? Изборот на име за бебето некогаш може да биде комплицирана задача, бидејќи од ед...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава