Неколку совети што ќе ви помогнат да го направите доењето многу поедноставно
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Монтер 21-10-2019


Неколку совети што ќе ви помогнат да го направите доењето многу поедноставно

Многу пати досега е докажано дека покрај другите здравствени придобивки, доењето ја зајакнува и врската помеѓу мајката и бебето.

nekolku-soveti-shto-kje-vi-pomognat-da-go-napravite-doenjeto-mnogu-poednostavno-01.jpg

Сепак, секоја жена што била доилка, ќе ви каже дека доењето може да биде вистински предизвик. Па ако сте нова мајка, сосема нормално е да имате неколку прашања на оваа тема.

За да го направите доењето полесно и поубаво искуство, погледнете ги овие совети и трикови.

Топлите гради лачат повеќе млеко

Можете да ги масирате вашите гради со влажна топла крпа или да се истуширате со топла вода. Ова ќе го поттикне лачењето млеко, а може да помогне и при блокирани млечни жлезди.

nekolku-soveti-shto-kje-vi-pomognat-da-go-napravite-doenjeto-mnogu-poednostavno-02.jpg

Колачиња за доење

Доколку не сакате да земате додатоци во исхраната за да го зголемите производството на млеко, можете да си направите колачиња за доилки. Најчесто овие колачиња содржат состојки што го поттикнуваа лачењето млеко, како ленено семе, овес и пивски квасец.

Од истите состојки можете да си направите и смути.

nekolku-soveti-shto-kje-vi-pomognat-da-go-napravite-doenjeto-mnogu-poednostavno-03.jpg

Користете накит за да го следите доењето

Некои мајки ја користат едната, а некои двете гради за доење. Без разлика што ви одговара вам, добро е да знаете со која дојка сте доеле последен пат.

Понекогаш, поради многуте обврски, може да биде тешко да го следите ова. Во овој случај ќе ви помогне обичен прстен. Ако последен пат сте доеле од левата дојка, ставете го прстенот на левата рака, и обратно.

nekolku-soveti-shto-kje-vi-pomognat-da-go-napravite-doenjeto-mnogu-poednostavno-04.jpg

Внесете додатоци во исхраната

Доколку мислите дека не лачете доволно млеко, вашиот лекар може да ви препорача некои додатоци во исхраната.

Никогаш немојте да ги земате овие додатоци без да се консултирате со лекар.

nekolku-soveti-shto-kje-vi-pomognat-da-go-napravite-doenjeto-mnogu-poednostavno-05.jpg

Складирајте го млекото во калапи за мраз

Едноставен начин да го складирате вашето млеко е во калапи за мраз.

Откако ќе замрзне, можете да го ставите во обични кеси за замрзнување.

Бидејќи садовите за складирање млеко можат да бидат скапи, ова ви е поевтина алтернатива.

nekolku-soveti-shto-kje-vi-pomognat-da-go-napravite-doenjeto-mnogu-poednostavno-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Што може да направите за вашето дете да престане да мокри во кревет до... Иако можеби сте го одвикнале детето од пелени и сте го научиле само да оди во то...
Што ако вашето дете исчезне? Упатство како да реагирате Исчезнување на луѓе се случува и тоа не само некаде далеку, туку и тука кај нас....
Славни мајки кои не можеле или не сакале да ги дојат своите деца Родителството е благослов во животот. Истовремено е и голема обврска. Непроспиен...