10 кул работи кои бебињата може да ги направат, а возрасните не знаат за тоа
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


10 кул работи кои бебињата може да ги направат, а возрасните не знаат за тоа

Кога ќе дознаете некои факти за нив ќе сфатите дека бебињата всушност се мали суперхерои.

10-kul-raboti-koi-bebinjata-mozhe-da-gi-napravat-a-vozrasnite-ne-znaat-za-toa-01.jpg

Новороденчињата изгледаат беспомошно и вистина е дека им треба нега од возрасните.

Но, тие се посилни од што мислиме.

Зошто новороденчињата се мали суперхерои:

Имаат поизострен вкус од возрасните – тие имаат 30.000 рецептори за вкус на јазикот, а возрасните само 10.000.

10-kul-raboti-koi-bebinjata-mozhe-da-gi-napravat-a-vozrasnite-ne-znaat-za-toa-02.jpg

Ги обновуваат оштетените органи на мајката – фетусот го поправа телото на мајката за да преживее.

10-kul-raboti-koi-bebinjata-mozhe-da-gi-napravat-a-vozrasnite-ne-znaat-za-toa-03.jpg

Некои бебиња можат да спијат со отворени очи – тоа значи дека се во РЕМ фазата и не е ништо страшно, во оваа фаза децата минуваат 50% од сонот во тек на една ноќ, додека возрасните 25%.

10-kul-raboti-koi-bebinjata-mozhe-da-gi-napravat-a-vozrasnite-ne-znaat-za-toa-04.jpg

Во првата седмица од животот речиси не се потат и плачат без солзи – поради неразвиените солзни канали и потни жлезди.

10-kul-raboti-koi-bebinjata-mozhe-da-gi-napravat-a-vozrasnite-ne-znaat-za-toa-05.jpg

Штотуку родените бебиња ги чувствуваат топлинските сигнали од мајката.

10-kul-raboti-koi-bebinjata-mozhe-da-gi-napravat-a-vozrasnite-ne-znaat-za-toa-06.jpg

Уште 5 факти на следната страна...Би можело да ве интересира:

55 мали и значајни лекции на кои ќе ја научам мојата ќерка Како да се нашминка, како да се чувствува самоуверено, да ја бара убавината во ж...
15 работи кои ќе ги разберат само девојките кои имаат сестра Само сестрите знаат како изгледа да имате личност која истовремено ви оди на нер...
6 работи кои повеќе му штетат на вашето дете од што му прават добро Секој родител се обидува да го одгледа детето правилно, но тоа навистина може да...

Спонзорирани линкови: