Како да ја покажете љубовта кон вашите деца, без да им купувате сè и сешто


Како да ја покажете љубовта кон вашите деца, без да им купувате сè и сешто

Љубовта, без разлика каква е, доаѓа со многу предизвици.

kako-da-ja-pokazhete-vashata-ljubov-kon-decata-bez-da-im-kupuvate-se-i-seshto-01.jpg

Понекогаш знаете што точно треба да направите за да ја покажете вашата љубов, но постојат и мигови кога немате никаква идеја. А, уште потешко е да им покажете на вашите деца колку многу ги сакате.

Во зависност од нивната возраст, децата не секогаш знаат што точно е родителската љубов, па треба навистина да се потрудите.

Многу родители сметаат дека купувањето разни играчки ќе им покаже на нивните деца колку ги сакаат, но има начин да ја покажете вашата љубов и без да трошите пари.

Погледнете како да го направите тоа:

Читајте со вашето дете

Ако вашето дете не знае да чита, обидете се да најдете време да му читате разни сликовници, раскази, бајки… Читањето на глас за вас може да биде како терапија, а уште подобро е што ќе ве зближи со вашето малечко.

Ако, пак, детето е повозрасно, предложете му некоја книга што ќе ја прочитате заедно, а потоа со часови разговарајте за дејството и ликовите.

Слушајте што има да каже

Многу често возрасните ги игнорираат зборовите на децата, но ова има лошо влијание врз нив.

Ако сте како повеќето, сигурно во детството сте се нашле во ваква ситуација, па знаете колку е лошо да бидете игнорирани. Затоа, слушајте го секој збор што има да го каже вашето дете. Третирајте го како личност еднаква на вас.

Без разлика за што ви зборува детето, слушајте го и покажете му дека и неговото мислење е важно.

kako-da-ja-pokazhete-vashata-ljubov-kon-decata-bez-da-im-kupuvate-se-i-seshto-02.jpg

Прашајте го како го поминало денот

Периодов веројатно вашето дете е постојано дома, но штом ќе се врати на училиште или во градинка, прашувајте го како го поминало денот.

Прашувајте го за неговите пријатели, за нештата што се случиле во текот на денот, за неговите чувства. Едноставно, со овие прашања покажете му дека се интересирате за него.

Не ги запоставувајте неговите интереси

Веројатно имате различни вкусови за музика, филмови и облека со вашите родители. Истото важи и за вас и вашите деца. Сепак, обидете се да ги прифатите интересите на вашето дете.

Дозволете му да зборува за омилената песна, дозволете му да учи да танцува ако го сака тоа, охрабрете го да ги следи сите негови интереси.

Вашето дете дефинитивно ќе ја помни поддршката што ја добило од вас.

kako-da-ja-pokazhete-vashata-ljubov-kon-decata-bez-da-im-kupuvate-se-i-seshto-03.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

За сè што „мрчев“ пред да станам мајка – а, сега истото го правам како „попче“ Немој да солиш памет за деца, кога немаш деца. Ниту за односот на родителите. Ни...
Грицкање нокти, кажување пцости - Како да го одвикнете детето од најчестите лоши навики? Грицкањето нокти, чепкањето на носот и повремените лаги се навики што можат да с...
Наместо подароци, донесете паричиња во пликца - нов тренд кој ве тера да не се појавите на детски ро... Постојат толку многу работи кои ме збунуваат, смеат и иритираат истовремено кога...

Најчитани неделава