За сите идни мајки: 15 начини да ја подобрите плодноста на природен начин


За сите идни мајки: 15 начини да ја подобрите плодноста на природен начин

Статистиките покажуваат дека околу 15% од паровите се борат со проблеми со плодноста.

za-site-idni-majki-15-nacini-da-ja-podobrite-plodnosta-na-priroden-nacin-2.jpg

Но, како што за секој проблем има решение, така и за овој постојат повеќе начини како природно, сами може да влијаете позитивно на плодноста.

Ова посебно важи за идните мајки:

1. Јадете храна богата со антиоксиданси.

2. Консумирајте обилен појадок.

3. Избегнувајте транс-масти.

4. Намалете го внесот на јаглехидрати.

5. Намалете го и внесувањето на рафинирани шеќери.

6. Јадете повеќе хранливи влакна.

7. Променете ги животинските извори на протеини со билни извори – мешунки, ореви, семки...

za-site-idni-majki-15-nacini-da-ja-podobrite-plodnosta-na-priroden-nacin-001.jpeg

8. Бирајте полномасни млечни производи.

9. Внесувајте мултивитамини како додатоци на исхраната.

10. Бидете физички активни.

11. Одвојте време за одмор.

12. Намалете со кофеинот.

13. Зголемете го нивото на железо во крвта.

14. Избегнувајте алкохол.

15. Консумирајте природни суплементи – мача прав, полен, прополис, матичен млеч...

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

11 начини на кои бракот ќе ви се промени кога ќе добиете бебе Секој ден активно ќе мора да избирате бракот да ви биде приоритет. Да се ст...
8 начини на кои губењето на родител ќе ве промени засекогаш Ќе ви стане физички лошо од тага, ќе чувствувате како од вас да е откорнат еден ...
9 начини на кои внучињата се добри за здравјето на бабите и дедовците Им го подобруваат социјалниот живот и прават да не се чувствуваат осамено. Им го...

Најчитани неделава