Исповед на маж: „Со сопругата се обидувавме да направиме бебе 4 години безуспешно“


Исповед на маж: „Со сопругата се обидувавме да направиме бебе 4 години безуспешно“

„Додека мојата сопруга лежеше гола од струкот надолу на креветот и ја притискаше перницата од болка додека огромна игла се забиваше во нејзиниот задник, таа не беше единствената што е во солзи...“

so-soprugata-se-obiduvavme-da-napravime-bebe-4-godini-bezuspeshno-01.jpg

Нил Салва, Индиец кој живее во Велика Британија, заедно со својата сопруга веќе со години се бори да добие потомство.

so-soprugata-se-obiduvavme-da-napravime-bebe-4-godini-bezuspeshno-02.jpg

Тој отворено говори за борбата со стерилитетот и како мажите го доживуваат целиот овој процес:

„Додека мојата сопруга лежеше гола од струкот надолу на креветот и ја притискаше перницата од болка додека огромна игла се забиваше во нејзиниот задник, таа не беше единствената што е во солзи.

Да, јас не чувствував физичка болка за време на процесот на асистирано оплодување, но и тоа како почувствував емоционална.

Едноставно не можете да се чувствувате добро кога ја гледате својата сопруга како прима милион лекарства, ја боцкаат со игли и милион други работи.

Ја држев за рака додека плачеше со скршено срце поради стерилитетот.

Ние се обидувавме да направиме бебе 4 години безуспешно.

so-soprugata-se-obiduvavme-da-napravime-bebe-4-godini-bezuspeshno-04.jpg

Во Велика Британија еден од седум парови се соочува со ваква ситуација, а 7 од 10 мажи признаваат дека третманите за асистирано оплодување имаат негативни ефекти врз нив.

Зборувам за случаите кога станува збор за женска неплодност, со каква се соочуваме ние. Машката неплодност е нешто сосема друго.

Во целиот тој процес на вадење на јајце клетки, примање хормони, трансфери итн. ние мажите се чувствуваме виновно и бескорисно додека набљудуваме како нашата партнерка страда.

Речиси никој мене не ме прашува како се чувствувам, но како што и мојата сопруга очајно сонува да стане мајка, така и јас очајно сонувам да станам татко. Емпатијата е насочена директно кон неа, а за мене сите претпоставуваат дека сум во ред.

Но, вистината е дека не сум. Како можам да бидам?

so-soprugata-se-obiduvavme-da-napravime-bebe-4-godini-bezuspeshno-03.jpg

Досега имавме 4 неуспешни обиди за асистирано оплодување на 3 клиники. Сега, сите мои надежи се во еден единствен смрзнат ембрион кој треба наскоро да биде имплантиран.

Овој процес е емоционален ролеркостер. Јас како автоматски да ја преземав улогата на силен сопруг кој е поддршка и како да не си дозволив себеси да чувствувам ништо. Но, сфатив дека како да се затворам и исклучувам од сѐ, па затоа почнав отворено да говорам на темата.

Престанав да ги потиснувам емоциите и да си креирам психолошка штета и анксиозност. Полека се ослободувам од демоните во мене, иако во денешново општество е навистина тешко маж да се отвори за своите стравови.

Тешко е да ја признаеш болката кога со партнерката минуваш нив ваков процес, но јас говорам отворено за да ги охрабрам и другите мажи во ваква ситуација да не ги кријат емоциите.“

С. С. | Црнобело 

Би можело да ве интересира:

Чуда се случуваат: Жена доби бебе на 48, по 15 години безуспешни обиди Парот почнал да „прави бебе“ од нивниот меден месец кога биле во средината на 30...
Бебе што што тежело 450 грама денес е прекрасно 2-годишно девојче (фото) „Ја родив во шестиот месец од бременоста, беше премала, не смеев да ја допирам, ...
По 13 години неуспешни обиди, добиле бебе со сурогат мајка - „Мислев ќе ни ја земат“ По многу неуспешни обиди Џорџина веќе влегла во средината на 40-тите години од н...

Најчитани неделава