1 вежба, 4 минути на ден и за 1 месец ќе имате постегнато тело


1 вежба, 4 минути на ден и за 1 месец ќе имате постегнато тело

Секако дека сите сакаме да бидеме во добра форма и свесни сме дека колку и да се храниме добро, сепак е потребна и физичка активност.

1-vezhba-4-minuti-na-den-so-koja-kje-postignete-rezultat-za-1-mesec-01.jpg

Но има периоди кога од најразлични причини не сме во можност да одиме во теретана или сами да вежбаме по 1 или 2 часа.

Постои една вежба која сите ја знаете и секаде сте ја виделе, но ретко ја практикувате.

Со оваа вежба, правилен дневен распоред и секако, добра исхрана, ќе успеете да го стегнете цело тело со само 4 минути на ден.

Ова не е трајно решение, но за деновите кога немате многу време е одлично.

Следете ги правилата за поставување на телото:

1. Телото од глава до пети треба да биде во права линија. Потрудете се задникот да не е испрчен или свиткан.

2. Свиткајте ги рацете под агол од 90⁰ и ставете ги дланките на земја. Потпрете се на лактите и прстите на стапалата.

3. Колку се поблиску стапалата едно до друго, толку е поголем притисокот. Наместете се како што најмногу ви одговара, но не ги ширете премногу нозете.

4. Дишете полека и еднакво. Правилното дишење ќе ги подобри резултатите.

1-vezhba-4-minuti-na-den-so-koja-kje-postignete-rezultat-za-1-mesec-02.jpg

Програма за секој ден:

1-vezhba-4-minuti-na-den-so-koja-kje-postignete-rezultat-za-1-mesec-03.jpg

1-vezhba-4-minuti-na-den-so-koja-kje-postignete-rezultat-za-1-mesec-04.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Колку често треба да се мерите на вага, кога сакате да ослабете? Првобитно се веруваше дека честото мерење на телесната тежина само создава прити...
Мажи кои драстично ослабеле и сега се дефиниција за машка холивудска у... Не е тајна дека вишокот масти и килограми ни го нарушува здравјето, но честопати...
11 минути вежби, за тело како на Кендал Џенер (видео) Манекенката ја сподели тајната на добриот изглед, објавувајќи кусо видео со нејз...