Неработни денови и државни празници во 2024 година – Во календарот има 9 продолжени викенди

Колку неработни денови и државни празници ќе имаме во 2024 година? Симнете го и испечатете го календарот за 2024 година во којшто се одбележени неработните денови и државните празници.

nerabotni-denovi-i-drzhavni-praznici-vo-2024-godina-vo-kalendarot-ima-9-prodolzheni-vikendi-01.jpg

Министерството за труд и социјална политика ја објави програмата за неработни денови и државни празници за 2024 година.

Во објавениот календар за 2024 имаме вкупно 9 продолжени викенди, затоа што има повеќе празници што се паѓаат во петок и недела.

nerabotni-denovi-i-drzhavni-praznici-vo-2024-godina-vo-kalendarot-ima-9-prodolzheni-vikendi.webp

Испечатете го и закачете го над вашето работното биро или дома, на видно место.

Календарот со неработни денови во 2024-та година можете да го преземете во PDF тука.

Споделете со пријателите, семејството и блиските со кои сакате да ги испланирате слободните денови во наредната година!

Во продолжение проследете ја листата на неработни денови и државни празници за 2024 година:

За сите граѓани:

 • 01 јануари (понеделник), Нова Година
 • 07 јануари (недела), Божиќ, првиот ден на Божиќ според православниот календар, односно 08 јануари (понеделник) е неработен ден
 • 06 мај (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар
 • 10 април (среда), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам
 • 01 мај (среда), Ден на трудот
 • 24 мај (петок) „Св. Кирил и Методиј“, Ден на сесловенските просветители
 • 02 август (петок), Ден на Републиката
 • 08 септември (недела), Ден на независноста, односно 09 септември (понеделник) е неработен ден
 • 11 октомври (петок), Ден на народното востание
 • 23 октомври (среда), Ден на македонската револуционерна борба
 • 8 декември (недела), „Св. Климент Охридски“, односно 09 декември (понеделник) е неработен ден.

За граѓаните од православна вероисповед:

 • 06 јануари (сабота), Бадник, ден пред Божиќ
 • 19 јануари (петок), Богојавление (Водици)
 • 03 мај (петок), Велики Петок, петок пред Велигден
 • 21 јуни (петок), Духовден, петок пред Духовден
 • 28 август (среда), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица)

За граѓаните од католичка вероисповед:

 • 01 април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден
 • 01 ноември (петок), Празникот на сите светци
 • 25 декември (среда), првиот ден на Божиќ

За граѓаните од муслиманска вероисповед:

 • 16 јуни (недела), Курбан Бајрам, првиот ден на Курбан Бајрам

За граѓаните припадници на албанската заедница:

 • 22 ноември (петок), Ден на албанската азбука

За граѓаните припадници на српската заедница:

 • 27 јануари (сабота), Свети Сава

За граѓаните припадници на ромската заедница:

 • 08 април (понеделник), Меѓународен ден на Ромите 

За граѓаните припадници на влашката заедница:

 • 23 мај (четврток), Национален ден на Власите 

За граѓаните припадници на еврејската заедница:

 • 12 октомври (сабота), Јом Кипур, првиот ден на Јом Кипур  

За граѓаните припадници на бошњачката заедница:

 • 28 септември (сабота), Меѓународен ден на Бошњаците 

За граѓаните припадници на турската заедница:

 • 21 декември (сабота), Ден на настава на турски јазик

Доколку го барате календарот со неработни денови од 2023-та, можете да го најдете ТУКА.

Би можело да ве интересира:

Најзгодните македонски доктори - врвни професионалци кои изгледаат одлично Кардиолози, стоматолози, интернисти, специјалисти по пластична хирургија... Осве...
Уште една хероина заѕвони на ѕвончето на Детска клиника - малата Ангела ја победи болеста, а братчет... „Нека грми сè од смеа и ѕвончето нека се слушне до крајот на светот, сестрата на...
На 40 степени е најубаво да се разладиш на Матка - скопјани уживаат на пикник и капење во Треска (фо... Постојат три периоди во годината кога Матка е омиленото место на скопјани – за 1...
Елена Најдоски во Грција, Владимир Четкар на Охридско Езеро - Кои познати Македонци ја дочекаа есент... Едни во Грција, други во Турција, трети на Јадранско Море - многу познати Македо...
Стефан Лазаров прави свадба со Марта - бели гулаби пред црква, традиционални обичаи: „По 7 години вр... „Во врска сме скоро 7 години. Се запознавме во 2016-та година, Марта беше сè ушт...
Македонка и Босанец се запознале во Германија, се свршија на Кипар, а направија бајковита свадба на ... „Двајцата сме личности кои не сакаат големи свадби и отсекогаш ни било сон да се...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg