27-годишна девојка ги посети сите земји во светот и го сруши рекордот


27-годишна девојка ги посети сите земји во светот и го сруши рекордот

Се сеќавате на Кеси (Касандра) де Пекол, девојката која решила да го сруши Гинисовиот рекорд и да стане најбрзата жена која пропатувала низ сите 196 земји?

27-godishnata-zena-koja-gi-poseti-site-zemji-vo-svetot-i-go-srushi-rekordot-01.jpg

27-годишната Кеси успеа во својот сон и сега го држи рекордот за најбрзата личност која се прошетала низ сите земји во светот, рушејќи го првичниот рекорд за половина време.

За да ги посети сите земји ѝ биле потребни 18 месеци и 26 денови.

Својата епска авантура ја започна на 24-ти јули 2015-та година и неодамна ја заврши, а за тоа потрошила 198.000 долари, пари кои главно биле од спонзори.

„И покрај тоа што мислите, оваа експедиција не беше лесна“ - напишала Кеси на својот Фејсбук профил.

Таа патувала во име на Интернационалниот Институт за Мир низ Туризам и поголемиот дел од времето се сретнувала со политичари и студенти кои ја промовираат примарната цел на овој институт.

Да се потсетиме на тоа што виде во Македонија...

 

on

И да се потсетиме низ фотки на нејзиното патешествие: 

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

35 патувања кои треба да ги остварите со својот партнер во текот на жи... Нема појасен индикатор за квалитетот на врската од заедничко патување со партнер...
Одмор во Порторико – што да посетите? Кога ќе се спомнат Карибите, прво нешто што ни паѓа на ум на сите, се Бахамите и...
Њујорк низ леќите на есента Дојде периодот од годината кога градот кој никогаш не спие е покриен во боите на...