10 цитати за животот

10-citati-za-zivotot-povekjeАко сте љубители на книгите, можеби имате навика да ги обележувате оние цитати кои навистина ви се допаднале и сакате да ги запомните.


Нема поголемо богатство од мудрите совети, мисли и заклучоци.

Во прилог одвоивме неколку кои се наши фаворити, а вие слободно може да нè дополните:

1. Лесно може да му простите на дете кое се плаши од темнина. Вистинска трагедија во животот се луѓето кои се плашат од светлината – Платон.

2. Ако човек не мисли на проблемите кои му се чинат далечни, ќе биде полн со грижи кога истите ќе му се приближат – Конфучие.

3. Зборот кој си го задржал за себе е твој роб. Зборот кој си го изговорил е твој господар – Арапска мудрост.

4. Немој да настојуваш да одиш по стапките на мудрите луѓе, настојувај да одиш по оние по кои и тие оделе – Башо.

5. Најдобар војник е оној кој успева да го преобрати непријателот во пријател – Коелјо.

6. Човекот е најмалку свој кога зборува за себе. Дајте му маска и ќе ви ја каже вистината – Оскар Вајлд.

7. Зборувај разумно со будала, и тој ќе те смета тебе за будала – Еврипид.

8. Ниту една личност на светот не ги заслужува твоите солзи, а онаа која можеби и би ги заслужила, никогаш нема да те расплака – Габриел Гарсија Маркес.

9. Немој да се бориш против нешто старо, бори се за нешто ново – Ошо.

10. Најдобро ќе го процените човекот според она што го прави баш случајно и несвесно, а не по она кое го прави промислено и намерно – Јован Дучиќ.

Би можело да ве интересира:
Најмодерната машка фризура за оваа годинаНајмодерната машка фризура за оваа година...
Од сите претставени машки трендови за 2014 година, за оваа пролет посебно се истакна фризурата која ...
Јадевте салата со кромид? Пинџур со лук? Како да се ослободите од мирисот?Јадевте салата со кромид? Пинџур со лук? Како да се ослободите од мирисот?...
Кромидот и лукот се неверојатни состојки во храната кои може многу да допринесат за вкусот на некое ...
Најголемиот фан на Мајли Сајрус - пиштол гол ја покани на матураНајголемиот фан на Мајли Сајрус - пиштол гол ја покани на матура...
Ова е дефинитивно најголемиот фан на Мајли Сајрус! Мет Питерсон успешно ги сочувал сите најзначајни ...