8 работи кои ќе ви се случат во телото ако почнете да консумирате мед секој ден


8 работи кои ќе ви се случат во телото ако почнете да консумирате мед секој ден

Секогаш тврдиме дека здравите работи не се вкусни и обратно. Но, медот очигледно е исклучок.

8-raboti-koi-ke-vi-se-slucat-vo-teloto-ako-pocnete-da-konsumirate-med-sekoj-den-001.jpg

Овој сладок природен производ очигледно е покорисен отколку што мислевме.

Доколку почнете да го консумирате секојдневно, може да очекувате 8 позитивни работи:

8-raboti-koi-ke-vi-se-slucat-vo-teloto-ako-pocnete-da-konsumirate-med-sekoj-den-01.jpg

Медот е моќен антиоксиданс, што значи неговото редовно консумирање ќе го исчисти телото од токсините. Дополнително, има и антибактериско дејство кое ја подобрува состојбата на кожата.

8-raboti-koi-ke-vi-se-slucat-vo-teloto-ako-pocnete-da-konsumirate-med-sekoj-den-02.jpg

Доколку слатките ги замените со лажичка мед, очекувајте намалување на килограмите. Медот го забрзува метаболизмот и шеќерите во него се далеку поздрави од оние во десертите и колачите.

8-raboti-koi-ke-vi-se-slucat-vo-teloto-ako-pocnete-da-konsumirate-med-sekoj-den-03.jpg

Медот е богат со хранливи материи кои го намалуваат нивото на холестерол, а секако и антиоксидансите со кои е богат придонесуваат за чистење на телото од масти.

8-raboti-koi-ke-vi-se-slucat-vo-teloto-ako-pocnete-da-konsumirate-med-sekoj-den-04.jpg

Медот е супер сојузник во одржувањето на здравото срце, бидејќи ги намалува шансите за кардиоваскуларни болести. Доволна е една лажичка мед растворена во вода во текот на денот за да се чувствувате поздраво.

8-raboti-koi-ke-vi-se-slucat-vo-teloto-ako-pocnete-da-konsumirate-med-sekoj-den-05.jpg

Истражувањата покажуваат дека медот е добар сојузник и во борбата против стрес. Калциумот кој го има во медот ја подобрува меморијата.

8-raboti-koi-ke-vi-se-slucat-vo-teloto-ako-pocnete-da-konsumirate-med-sekoj-den-06.jpg

Оние кои често патат од несоници и гласно ‘рчење, задолжително треба да консумираат по една лажичка мед пред спиење.

8-raboti-koi-ke-vi-se-slucat-vo-teloto-ako-pocnete-da-konsumirate-med-sekoj-den-07.jpg

Со редовно консумирање на мед може да заборавите на болестите на дигестивниот тракт, бидејќи е моќен антисептик.

8-raboti-koi-ke-vi-se-slucat-vo-teloto-ako-pocnete-da-konsumirate-med-sekoj-den-08.jpg

Редовното консумирање на мед ги смирува нервите и ја намалува напнатоста.

Бонус: Комбинација од мед и лук

Кога ќе го измешате медот со лукот, ќе добиете одличен природен препарат за подобрување на имунитетот.

8-raboti-koi-ke-vi-se-slucat-vo-teloto-ako-pocnete-da-konsumirate-med-sekoj-den-09.jpg

Ви требаат 3-4 чешниња лук, 1 шолја природен мед и мала тегла.

Исчистете и исечкајте го секое чешне лук на 3-4 парчиња и ставете ги во тегла. Прелијте го медот. Покријте ја теглата со капаче и оставете ја да отстои неколку дена.

Консумирајте по 1 лажица на гладен стомак.

За неколку недели ќе почувствувате зголемена енергија и подобро здравје.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Дали спиете правилно? Во просек, луѓето поминуваат околу 25 години од својот живот во кревет, што е на...
9 сигнали од телото кои треба да ги сфатите сериозно Телото е најкомплицираната машинерија која постојано ни испраќа сигнали кога нек...
11 знаци дека вашиот организам е преполн со токсини Иако ова не е секогаш очигледно на прв поглед, постојат неколку знаци кои укажув...