5 начини како да го детектирате лошиот здив


5 начини како да го детектирате лошиот здив

Ако им веруваме на статистиките, 25-30% од луѓето патат од лош здив.

5-nacini-kako-da-go-detektirate-losiot-zdiv-01.jpg

Она што е најважно во целата ситуација е да бидете свесни за проблемот, за понатаму да можете да го решите.

Ова се 5 ефективни начини кои ќе ви помогнат да детектирате дали и вие патите од лош здив:

1. Излижете го внатрешниот дел под дланката

Направете го ова со средниот дел од јазикот, каде се собираат најмногу бактерии. Почекајте 5-10 секунди и потоа помирисајте. Ако не ви се допаѓа миризбата, значи дека поскоро треба да преземете нешто.

5-nacini-kako-da-go-detektirate-losiot-zdiv-02.jpg

2. Поминете го јазикот со прст

Ова е поефективен метод од претходниот и треба да го правите на средината на јазикот. Потоа почекајте додека плунката не се исуши, па проверете го мирисот. Не заборавајте дека рацете мора да бидат чисти.

5-nacini-kako-da-go-detektirate-losiot-zdiv-03.jpg

3. Издишете во чиста чаша

Земете длабок здив и издишете во чашата, која ќе биде залепена до устата. Потоа вдишете низ нос.

5-nacini-kako-da-go-detektirate-losiot-zdiv-04.jpg

4. Исчистете го јазикот со лажица

Земете чиста лажица и поминете со неа малку погрубо по површината на јазикот. Забележете дали има темни или светли наслаги. Колку што наслагите се потемни – толку полоши се мирисот и хигиената во устата.

5-nacini-kako-da-go-detektirate-losiot-zdiv-05.jpg

5. Проверка со газа

Ставете мало парче газа на вашиот јазик. Таа ќе го прими идентичниот мирис, зависно од наслагите кои ги имате на јазикот.

5-nacini-kako-da-go-detektirate-losiot-zdiv-06.jpg

Што да правите за да ја подобрите ситуацијата?

Редовна и темелна хигиена на забите. Не заборавајте да го четкате јазикот, како и да ги поминете забите со конец барем еднаш во денот.

5-nacini-kako-da-go-detektirate-losiot-zdiv-07.jpg

Проверувајте ги наслагите на јазикот во огледало. Никогаш не смее да се темни и наталожени.

5-nacini-kako-da-go-detektirate-losiot-zdiv-08.jpg

Прашајте близок пријател дали смета дека имате реален проблем со лош здив.

5-nacini-kako-da-go-detektirate-losiot-zdiv-09.jpg

Внимавајте што јадете. Секогаш џвакајте мастика откако ќе каснете нешто луто, зачинето или слатко.

5-nacini-kako-da-go-detektirate-losiot-zdiv-10.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Што ќе ни се случи ако никогаш во животот не видиме сонце? Научно е докажано дека сонцето има големо влијание врз расположението на луѓето,...
9 сигнали од телото кои треба да ги сфатите сериозно Телото е најкомплицираната машинерија која постојано ни испраќа сигнали кога нек...
Како да се ослободите од главоболката ако немате апче? Кога имате ужасна главоболка, ама немате апче при рака, можете сами да си помогн...