План за исхрана: Ден 7 - За појадок пица-брускети, за вечера супа


План за исхрана: Ден 7 - За појадок пица-брускети, за вечера супа

den-7-001.jpg

Појадок: Здрави пица брускети

Потпечете три интегрални лепчиња со домат, сечкани печурки, маслинки и босилек. со ова испијте една чаша Balans+ јогурт од 250 g. Шолја црно кафе.

Ручек: Чорба со црвен грав

Во подлабоко тавче искомбинирајте половина шолја црвен грав (претходно испран и исцеден), една лажица на коцки исечкан кромид, 5 исечкани на коцки млади моркови и една шолја бујон од зеленчук. Варете додека не добиете вкусна чорба. Комбинирајте со салата марула, рукола и краставичка. Зачинете со сок од лимон, маслиново масло и сол.

Ужинка:

5 суви сливи и 30 g леблебија

Вечера: Зеленчукова крем супа со печурки и оризова галета

150 g шампињони, 1 китка брокула (околу 50 -100 g), 1 китка карфиол (околу 50 – 100 g), пола тиквичка, околу 300-400 ml вода, 1 лажица маслиново масло, малку магдонос, малку хималајска сол, црн бибер и зачини по желба.

Најпрво се пропржуваат шампињоните со кромитче, се додава водата, се варат околу десетина минути, па се додава зеленчукот, се вари заедно се’ уште 5 минути и потоа се става во блендер да се изедначи смесата. Се зачинува по вкус. Се јаде со една оризова галета.

Кликнете ТУКА за ден 6 од исхраната.

Кликнете ТУКА за општите правила и насоки во врска со овој план на исхрана.

Кликнете ТУКА за ден 8 од исхраната.

АвторАлександра Пренџова
Дипл. нутриционист и технолог по исхрана

Би можело да ве интересира:

План за исхрана: Ден 3 - За појадок енергетско смути, за вечера ориз со кари Појадок: Енергетско смути. Половина банана, 250 g Balans+, 30 g (една лажица) пр...
План за исхрана: Ден 15 - за ручек туна салата, за вечера печурки во фолија Појадок: „Студени“ житарки. Една шолја незасладени житарки богати со влакна. Едн...
План за исхрана: Ден 21 - за ручек полнет модар патлиџан, за ужина овошен јогурт Појадок: Лепче со домашна пилешка паштета и маслинки. Подготовка: Во блендер се ...