План за исхрана: Ден 12 - За појадок чиа пудинг, за ручек пилешко со печурки


План за исхрана: Ден 12 - За појадок чиа пудинг, за ручек пилешко со печурки

den-12-001.png

Појадок: Чиа пудинг со прелив од малини

Состојки: 100 g јогурт Balans+, 2 лажици чиа семе, замрзнати малини (околу 50 g), пола чаша вода.

Подготовка: Измешајте  ги заедно јогуртот и чиа семето, оставете да отстои 10-15 минути. Направете густо смути од замрзнати малини, ако сакате поретко може да додадете повеќе вода. Сервирајте во чаша прво пудинг, па врз него прелив од малини или друго бобичесто овошје. Шолја црно кафе.

Ручек: Пилешко во сос од печурки

Загрејте 1 лажица маслиново масло во тава на средно-висока температура. Додајте 100 g пилешко филе, исечете го на парчиња и гответе со 1 чаша исечкани печурки и четвртина чаша ситно сечкан кромид и црвена пиперка. Пред крајот, тргнете од оган и додадете 2 супени лажици Balans+ кисело млеко, бибер и сол. Промешајте добро и комбинирајте со салата марула.

Вечера: Омлет од белки и зеленчук

Од 2 или 3 белки, 1-2 млади кромитчиња или стар кромид,пола тиквичка, неколку листови спанаќ, 1 лажица маслиново масло, сол, бибер и зачини по желба. Најпрво се пропржува кромитчето на маслиново, се додава тиквичката сечкана и се пропржува неколку минути додека не омекнат. Потоа се додава спанаќот и се истураат врз нив белките. Се зачинува со бибер и сол.

Кликнете ТУКА за ден 11 од исхраната.

Кликнете ТУКА за општите правила и насоки во врска со овој план на исхрана.

Кликнете ТУКА за ден 13 од исхраната.

Автор: Александра Пренџова
Дипл. нутриционист и технолог по исхрана

Би можело да ве интересира:

План за исхрана: Ден 14 - За појадок мафини, за вечера авокадо салата Појадок: Интегрални мафини со спанаќ, маслинки и семиња. 1 чаша интегрално брашн...
План за исхрана: Ден 19 - за ручек интегрален ориз, за вечера брокула салата Појадок: Брза пица со овесни снегулки. Состојки: 10 лажици мелени овесни снегулк...
План за исхрана: Ден 7 - За појадок пица-брускети, за вечера супа Појадок: Здрави пица брускети. Потпечете три интегрални лепчиња со домат, сечкан...