План за исхрана: Ден 20 - за појадок интегрални палачинки, за ручек ослиќ

den-20-001.jpg

Појадок: Интегрални палачинки со боровинки

Подгответе 5 помали интегрални палачинки и врз нив ставете четвртина чашка боровинки и Balans+ кисело млеко. По појадокот испијте 1 голема шолја кафе

Ручек: Варен ослиќ со ориз и аспарагус

Сервирајте 150 g варени филети од ослиќ наросени со 2 лажици балсамико оцет. Додадете половина чашка сварен интегрален ориз, 10 гранчиња на пареа подготвен аспарагус. 1 шолја билен чај или вода.

Вечера: Салата со пилешко на скара

Измешајте во еден сад една лажица маслиново масло, половина лажица балсамико и една лажица ситно исечкан свеж босилек. Добиената смеса помешајте ја со 2 чашки мешан зеленчук за салата (марула, кељ, спанаќ, блитва и сл.), 100 g пилешко на скара, 5 помали моркови и 1 голем исечкан домат. Наросете со 30 g изрендан козји кашкавал.

Кликнете ТУКА за ден 19 од исхраната.

Кликнете ТУКА за општите правила и насоки во врска со овој план на исхрана.

Кликнете ТУКА за ден 21 од исхраната.

Автор: Александра Пренџова
Дипл. нутриционист и технолог по исхрана