План за исхрана: Ден 19 - за ручек интегрален ориз, за вечера брокула салата


План за исхрана: Ден 19 - за ручек интегрален ориз, за вечера брокула салата

den-19-001.jpg

Појадок: Брза пица со овесни снегулки

Состојки: 10 лажици мелени овесни снегулки, 2 лажици маслиново масло, малку вода и сол, ½ лажички прашок за печиво. Сето ова се меша и на хартија за печење се размесува како тесто за пица. Се премачкува со путер, доматно пире, сечкани печурки и 100 g рендана моцарела. На крај се наросува со оригано и ситно сечкани маслинки. Се пече во загреана рерна на 200 степени околу 15 минути.

Ручек: Интегрален ориз со спанаќ и печурки

Во тава се пропржува 1 ситно сечкана главица кромид со 100 g. Сe додаваат ситно сечкани печурки на кратко, па се додава оризот-една мала шолјичка за кафе. Се пропржува и тој кратко, па се додава 20 ml вода и се вари на тивок оган, покриено со капак. На страна бланшираме околу 200 g исчистен спанаќ без дршки (во вода што врие со сол, го ставаме спанаќот само 1 минутa, цедиме и плакнеме со ладна вода). Откако е готов оризот тргаме од оган и го додаваме бланшираниот спанаќ, промешуваме добро и зачинуваме со сол и бибер.

Ужинка:

Едно јаболко со цимет

Вечера: Брокула салата со фета

Кратко обарени брокули ги ставаме во чинија со сечкана фета сирење 100 g, додаваме оригано, маслиново масло, сол, бибер и 1 лажица мелено ленено семе. Промешуваме добро со сок од лимон.

Кликнете ТУКА за ден 18 од исхраната.

Кликнете ТУКА за општите правила и насоки во врска со овој план на исхрана.

Кликнете ТУКА за ден 20 од исхраната.

Автор: Александра Пренџова
Дипл. нутриционист и технолог по исхрана

Би можело да ве интересира:

План за исхрана: Ден 14 - За појадок мафини, за вечера авокадо салата Појадок: Интегрални мафини со спанаќ, маслинки и семиња. 1 чаша интегрално брашн...
План за исхрана: Ден 7 - За појадок пица-брускети, за вечера супа Појадок: Здрави пица брускети. Потпечете три интегрални лепчиња со домат, сечкан...
План за исхрана: Ден 15 - за ручек туна салата, за вечера печурки во фолија Појадок: „Студени“ житарки. Една шолја незасладени житарки богати со влакна. Едн...