План за исхрана: Ден 22 - за појадок овесни колачиња, за ручек морски плодови


План за исхрана: Ден 22 - за појадок овесни колачиња, за ручек морски плодови

den-22-001.jpg

Појадок: Овесни колачиња со банана

Пола шолја овесни снегулки, 1 банана и суво овошје по избор. Се пасира бананата, се додаваат снегулките и се меша во смеса, се додава сувото овошје или може 1 ред темно чоколадо. Се прават во форма на колачи на хартија за печење, печеме 15 минути на 200 степени. 1 голема шолја кафе

Ручек: Тавче со морски плодови

Во еден поголем сад ставете три поголеми, излупени шкампи (може и замрзнати) и 50 g исчистени морски школки и пропржете на тивок оган со една лажица маслиново масло, една лажица исечкан кромид и едно чешне изгмечен лук. Додадете половина чашка зеленчуков бујон, половина исечкан домат и две лажици свежо исцеден сок од лимон. Пржете на посилен оган.

Сервирајте со половина чашка варен интегрален ориз и неколку парчиња на пареа подготвена брокула. 1 шолја билен чај или вода.

Вечера: Салата таратур со оревчиња

Во едно канче Balans+ кисело млеко додаваме една ситно сечкана краставица, ситно сечкани оревчиња, потпечен сусам и лукче во прав. Мешаме и на крај додаваме 1 лажица маслиново масло и сол.

Кликнете ТУКА за ден 21 од исхраната.

Кликнете ТУКА за општите правила и насоки во врска со овој план на исхрана.

Кликнете ТУКА за ден 23 од исхраната.

Автор: Александра Пренџова
Дипл. нутриционист и технолог по исхрана

Би можело да ве интересира:

План за исхрана: Ден 7 - За појадок пица-брускети, за вечера супа Појадок: Здрави пица брускети. Потпечете три интегрални лепчиња со домат, сечкан...
План за исхрана: Ден 15 - за ручек туна салата, за вечера печурки во фолија Појадок: „Студени“ житарки. Една шолја незасладени житарки богати со влакна. Едн...
План за исхрана: Ден 17 - за појадок овошје, за ручек ќофтиња од наут Појадок: Balans+ и овошје. Измиксајте 250 g Balans+ со една средна банана, 4 изл...