План за исхрана: Ден 15 - за ручек туна салата, за вечера печурки во фолија


План за исхрана: Ден 15 - за ручек туна салата, за вечера печурки во фолија

den-15-001.jpg

Појадок: „Студени“ житарки

Една шолја незасладени житарки богати со влакна. Една шолја Light млеко или 250 g Balans+. Една шолја исечкани јагоди или друго ситно сечкано сезонско овошје. 1 голема шолја црно кафе

Ручек: Брза салата со туна и ленено семе

Процедете ја туната од маслото во конзерва , исечкајте неколку листови добро измиена марула, додадете 1 младо кромитче, 2 ротквици, 1 морков, 1 краставица, 1 лажица мелено ленено семе, малку хималајска сол и сок од лимон. На крај додадете 2 супени лажици маслиново масо и промешајте.

Вечера: Потпечени печурки во фолија

Поголеми шампињони се мијат добро, секој поединечно се става на парче фолија, по редослед кромид, путер, печурка и зачини бибер, сол и малку мешан зачин. Така наредени секоја се затвора во фолијата, се ставаат да се печат во загреана рерна 20 минути на 180 степени.

Кликнете ТУКА за ден 14 од исхраната.

Кликнете ТУКА за општите правила и насоки во врска со овој план на исхрана.

Кликнете ТУКА за ден 16 од исхраната.

Автор: Александра Пренџова
Дипл. нутриционист и технолог по исхрана

Би можело да ве интересира:

План за исхрана: Ден 7 - За појадок пица-брускети, за вечера супа Појадок: Здрави пица брускети. Потпечете три интегрални лепчиња со домат, сечкан...
План за исхрана: Ден 21 - за ручек полнет модар патлиџан, за ужина овошен јогурт Појадок: Лепче со домашна пилешка паштета и маслинки. Подготовка: Во блендер се ...
План за исхрана: Ден 13 - За ручек пилешка чорба, за вечера салата со лосос Појадок: Хумус здрави лепчиња. 3 кришки интегрален леб, намаз од хумус, одозгора...