План за исхрана: Ден 24 - за појадок песто брускети, за ручек пилешка чорба


План за исхрана: Ден 24 - за појадок песто брускети, за ручек пилешка чорба

den-24-001.jpg

Појадок: Брускети со песто, моцарела и маслинки

Три интегрални лепчиња ги потпекуваме во рерна на 180 степени околу 15 минути , прво намачкани со маслиново масло, песто, па рендана моцарела и ситно сечкани маслинки. Се јаде со 150 g Balans+ кисело млеко. 1 голема шолја кафе

Ручек: Пилешка чорба со салата

Сварете на тивок оган 50 g пилешки гради исечкани на ленти во две шолји пилешки бујон со 5 исечкани млади моркови, една дршка исечкан целер и една лажичка свежо исечкан магдонос. Варете додека пилешките гради и зеленчукот не омекнат. Додадете како прилог на чорбата шолја обарен грашок (може и вариво) и половина исечкан домат.

Ужинка:

1 крушка и шолја зелен чај

Вечера: Киноа со зеленчук и моцарела

½ чаша варена или из‘ртена киноа, ½ тиквичка, 1 зелена пиперка, 50 g моцарела во вода 1 лажица маслиново масло, малку хималајска сол и зачини по желба

Подготовка: Киноата се вари претходно откисната во вода, зеленчкукот настрана се пропржува со кромид и зачини, се соединува и се додава сечканата моцарела. Може и да се потпече. Зачини по вкус.

Кликнете ТУКА за ден 23 од исхраната.

Кликнете ТУКА за општите правила и насоки во врска со овој план на исхрана.

Кликнете ТУКА за ден 25 од исхраната.

Автор: Александра Пренџова
Дипл. нутриционист и технолог по исхрана

Би можело да ве интересира:

План за исхрана: Ден 7 - За појадок пица-брускети, за вечера супа Појадок: Здрави пица брускети. Потпечете три интегрални лепчиња со домат, сечкан...
План за исхрана: Ден 15 - за ручек туна салата, за вечера печурки во фолија Појадок: „Студени“ житарки. Една шолја незасладени житарки богати со влакна. Едн...
План за исхрана: Ден 19 - за ручек интегрален ориз, за вечера брокула салата Појадок: Брза пица со овесни снегулки. Состојки: 10 лажици мелени овесни снегулк...