План за исхрана: Ден 26 - за ручек лосос печен во фолија, за вечера рукола салата


План за исхрана: Ден 26 - за ручек лосос печен во фолија, за вечера рукола салата

den-26-001.jpg

Појадок: Хумус лепчиња

Две интегрални лепчиња ги премачкуваме со хумус, врз нив ставаме тркалца домат и сечкани маслинки. Со ова јадеме и Balans+ кисело млеко

***Хумусот е намаз во кој главна состојка е наутот. Наутот има низок гликемичен индекс или сложени јаглехидрати и е погоден во исхраната за дијабетичари, има доста растителни протеини, богат е со железо и најважно од се’ е богат извор на диетни влакна кои учествуаат во регулирање на цревната микрофлора. Заедно со Balans+ киселото млеко го прави совршен избор за појадок.

Ручек: Лосос печен во фолија со рузмарин.

Парче лосос се става во фолија со исечкани на лентички тиквичка, модар патлиџан и пиперка. Од зачини ставаме бибер и сол, тркалца лимон и гранче рузмарин. Завиткуваме добро во фолија и ставаме да се пече во загреана рерна на 200 степени околу 30 минути.

Ужинка:

1 јаболка поросена со цимет

Вечера: Салата со рукола и јајца

Две сварени јајца ги додаваме сечкани на тркалца во претходно добро измиена и иситнета марула и рукола. Додаваме еден сечкан домат и малку свеж млад кромид. Мешаме добро со маслиново масло, бибер, сол и лимонов сок.

Кликнете ТУКА за ден 25 од исхраната.

Кликнете ТУКА за општите правила и насоки во врска со овој план на исхрана.

Кликнете ТУКА за ден 27 од исхраната.

Автор: Александра Пренџова
Дипл. нутриционист и технолог по исхрана

Би можело да ве интересира:

План за исхрана: Ден 7 - За појадок пица-брускети, за вечера супа Појадок: Здрави пица брускети. Потпечете три интегрални лепчиња со домат, сечкан...
План за исхрана: Ден 3 - За појадок енергетско смути, за вечера ориз со кари Појадок: Енергетско смути. Половина банана, 250 g Balans+, 30 g (една лажица) пр...
План за исхрана: Ден 15 - за ручек туна салата, за вечера печурки во фолија Појадок: „Студени“ житарки. Една шолја незасладени житарки богати со влакна. Едн...