10 одлични филмови од изминатата деценија кои веројатно сте ги пропуштиле (а вреди да ги изгледате)

Ако сте расположени за комедија, дајте им шанса на The Disaster Artist и The Nice Guys. Ако, пак, сакате добар трилер, нема да погрешите со Bridge of Spies.

10-odlichni-filmovi-od-izminatata-decenija-koi-verojatno-ste-gi-propushtile-a-vredi-da-gi-izgledate-01.jpg

Ако изгледавте сè што е популарно од изминативе 10-тина години, сигурни сме дека сте испуштиле по некои одлични наслови.

Филмови од изминатата деценија кои мора да ги изгледате:

American Hustle (2013)

Забавна комедија со одлична актерска екипа која ја сочинуваат Кристијан Бејл, Џенифер Лоренс, Бредли Купер, Џереми Ренер и Ејми Адамс.

Филмот е инспириран од вистинска ФБИ операција од 1970-тите и 1980-тите.

Главните ликови се двајца крадци кои по наредба од ФБИ, смислуваат измама за да разоткријат неколку корумпирани политичари.

The Theory of Everything (2014)

Овој емотивен филм ја раскажува животната приказна на познатиот физичар Стивен Хокинг.

Од неговите студентски денови кога ги забележува првите симптоми на болеста што го остави парализиран, па сè до неговиот огромен успех, The Theory of Everything ќе ве растажи, но и ќе ви покаже зошто не треба да се откажувате од вашите соништа.

Bridge of Spies (2015)

Со Том Хенкс во главната улога, Bridge of Spies е историска драма за познатиот адвокат Џејмс Б. Донован.

За време на Студената војна, тој преговара за ослободувањето на воен пилот од САД кој е затворен од страна на Советскиот Сојуз.

Во меѓувреме, се изложува на дополнителен ризик обидувајќи се да извлече уште еден Американец од рацете на Русите.

The Nice Guys (2016)

Забавната комедија со Расел Кроу и Рајан Гослинг се фокусира на двајца приватни детективи, со сосема различни карактери, кои мораат да соработуваат.

Тие треба да ја истражат смртта, односно мистериозното самоубиство на позната порно ѕвезда.

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

10 филмови што ќе ве внесат во есенско расположение Ако сакате крими приказна, изгледајте го Clue, a доколку сакате филм со доза маг...
10 филмови од 2023 година кои не треба да ги пропуштите Ако не ги изгледавте Barbie и Oppenheimer, време е да го направите тоа. Но, доко...
10 од најдобрите комедии на 21-ви век што сигурно ќе ве расположат Tropic Thunder e забавна критика на холивудските филмови и нивните клишеа, додек...
10 од најдобрите филмови од 2020-та до денес што можеби сте ги пропуштиле Ако сте расположени за акциона комедија, вреди да му дадете шанса на Bullet Trai...
Кој морничав филм да го изгледате викендов, според хороскопскиот знак? На Лавовите сигурно ќе им се допадне Interview with the Vampire, додека Близнаци...
10 филмови кои ќе ви бидат како мини-одмор овој мај In Bruges ќе ве однесе во магичниот белгиски град Бриж, додека Tracks ќе ви ја п...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg