Некогаш и сега – како изгледаат популарните актери поради кои ги засакавме акционите филмови?

Скоро сите холивудски актери имаат совршено мускулесто тело и се одлични во својата работа, но дефинитивно никој нема да може да ги замени Силвестер Сталоне, Џејсон Стејтам или Чак Норис во акционите филмови.

nekogash-i-sega-kako-izgledaat-popularnite-akteri-poradi-koi-gi-zasakavme-akcionite-filmovi-01.jpg

Дури и кога немаат некоја добра приказна, ни добар развој на ликовите, одвреме-навреме сите гледаме акциони филмови.

Додека ги гледаме, нема потреба да се обидуваме да го следиме дејството, туку само уживаме во бројните сцени со бркање и надреални боречки вештини. А, најголема заслуга за ова имаат актерите кои одлично си ја завршуваат работата.

Иако постојат бројни актери кои се прославиле со акциони филмови, само мал дел од нив успеаја да ги освојат срцата на многу генерации.

Погледнете како изгледале порано, а како изгледаат сега дел од овие актери:

Силвестер Сталоне

Дури и оние кои не го знаат името на актерот, можат да го препознаат од легендарните улоги како Роки Балбоа или Рамбо. Силвестер Сталоне стана симбол за акционите филмови, а токму овие улоги го направија светски познат. Денес актерот има 76 години, уште е активен и кога ќе ја земете предвид неговата возраст, изгледа навистина одлично.

nekogash-i-denes-kako-izgledaat-popularnite-akteri-poradi-koi-gi-zasakavme-akcionite-filmovi-02.jpg

Џејсон Стејтам

Во скоро сите филмови Џејсон Стејтам глуми „опасни“ ликови, а неретко сам ги снима и опасните сцени, без помош од каскадер.

55-годишниот актер се има појавено во неколку хит акциони филмови, вклучувајќи ги The Transporter, серијалот Fast & Furious и The Expendables – филм во кој ги здружи силите со Силвестер Сталоне, Џет Ли и други актери од „негов калибар“.

nekogash-i-denes-kako-izgledaat-popularnite-akteri-poradi-koi-gi-zasakavme-akcionite-filmovi-03.jpg

Џеки Чен

Нема личност која не ужива во филмовите со боречки вештини на Џеки Чен. Самиот актер е експерт за боречки вештини и никогаш не користи каскадери.

Дел од неговите најпознати филмови се Rush Hour, Karate Kid и Shanghai Noon. Денес актерот има 68 години, но се чини времето застанало за него.

nekogash-i-denes-kako-izgledaat-popularnite-akteri-poradi-koi-gi-zasakavme-akcionite-filmovi-04.jpg

Арнолд Шварценегер

Пред да се прослави со хит филмот Terminator, Арнолд беше бодибилдер и благодарение на мускулестото тело стана вистинска сензација.

Извесен период тој се повлече од актерска кариера и заплива во политичките води, но одвреме-навреме уште глуми и пред три години ја репризираше улогата во новото продолжение од Terminator. Денес Арнолд има 75 години.

nekogash-i-denes-kako-izgledaat-popularnite-akteri-poradi-koi-gi-zasakavme-akcionite-filmovi-05.jpg

Брус Вилис

Брус Вилис е одличен актер, па покрај акционите филмови, го имаме видено и во посериозни улоги.

Некои од неговите најуспешни филмови се The Fifth Element, Armageddon и, се разбира, Die Hard. Денес има 67 години.

nekogash-i-denes-kako-izgledaat-popularnite-akteri-poradi-koi-gi-zasakavme-akcionite-filmovi-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

11 актери кои, по многу години, повторно се облекоа како познатите ликови што ги глумеа Се сеќавате ли како изгледаше Кортни Кокс во хоророт Scream? Или Вил Смит во сер...
Колку се променија ѕвездите од „Вовед во анатомија“ речиси 20 години по премиерата? Д-р Дерек Шепард е остарен и оседен, но уште го има заводничкиот шарм во себе, а...
Адам Сендлер е на врвот – Кои се најплатените актери за 2023-та? Веројатно на листата очекувате имиња како Марго Роби и Леонардо ди Каприо, но ви...
Филмови од раните 2000-ти што ќе ви разбудат носталгија По Индијана Џонс, хит беше Лара Крофт, а за оние кои не сакаат видеоигри, овде е...
Леонардо ди Каприо почнал да глуми на 5 години - Кои се првите улоги на холивудските ѕвезди? Леонардо ди Каприо имал само 5 години кога првпат се појавил на телевизија, Ната...
10 авантуристички филмови кои ќе ве „прошетаат“ низ светот Вистински приказни, но и необични, забавни авантури кои завршуваат со духовно бу...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg