За моќта на пријателството

Пријателите се личностите кои сами ги бираме да бидат дел од нашиот живот и пријателствата навистина траат вечно ако ги негуваме и чуваме.

za-mokta-na-prijatelstvoto-001.jpg

Сакајте ги и ценете ги своите пријатели затоа што тоа ве прави и вас добар човек и пријател.

Ова се неколку мудри изреки за пријателството:

1. Пријател е некој кој го разбира твоето минато, верува во твојата иднина и денес те прифаќа онаков каков што си.

2. Пријателите ги создава среќата, а несреќата ги проверува.

3. Немој да одиш пред мене, можеби нема да можам да те следам. Немој да одиш позади мене, можеби нема да успеам да те водам. Само оди до мене и биди ми пријател.

4. Пријателството е една душа што живее во две тела.

5. Пријател е оној кој знае се за тебе, а сепак те сака.

6. При изборот на пријателот биди бавен, при промена уште побавен.

7. Дружи се со оние кои ќе те направат уште подобар човек.

8. Судбината нам ни ги дала родителите, пријателите сами си ги бираме.

9. Многу луѓе ќе поминат низ твојот живот, но само вистинските пријатели ќе те сакаат и ќе остават трага во срцето.

10. Колку и да е ретка вистинската љубов, уште е поретко вистинското пријателство.

11. Пријателството е како парите, полесно се стекнува, потешко е да се сочува.

12. Животот без пријатели е ништо.

13. Пријателот се сака онаков каков што е, а не онаков каков би требал да биде.

14. На цветот му е потребно сонце, а на човекот љубов и пријателство.

Би можело да ве интересира:

5 животни лекции кои треба да ги научиме, колку порано – толку подобро Да се ​​живее здрав живот значи да се живее живот полн со социјална интеракција,...
Жените си ги разменувале со пријателите, јаделе супа од крв: Факти за Чукчите Мажите оделе кај своите пријатели за да си ги разменат жените, децата се сметале...
Му била прва братучетка, не можела да му прости што зел втора жена – Факти за првата сопруга на Сада... За првата сопруга на Садам Хусеин некои велат дека била подеднакво сурова како н...
„Немам дечко, немам проблеми“: Забавни цитати за оние кои сами ќе го прослават Валентајн „Оваа година за Денот на вљубените ќе уживам во долга и романтична прошетка… до ...
2 пати ќе загинел со неговиот авион, почина од рак на панкреасот – Факти за Патрик Свејзи 10 години се борел со алкохолизмот, пушел по 60 цигари дневно и двапати за малку...
Причини поради кои жените го сакаат Пауло Коелјо Ги возвишува, знае да го каже токму она што сакаат да го слушнат, за нив вели де...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg