14 шеговити знаци дека сте типичен Македонец


14 шеговити знаци дека сте типичен Македонец

Земаш плата 20.000 денари, а живееш како да земаш 120.000. Можеш да седиш во кафеана подолго од едно работно време. Сметаш дека секогаш е добро време за ракија.

13-shegoviti-simptomi-deka-ste-tipichen-makedonec-01.jpg

Ние дефинитивно сме народ што умее да ужива во животот и тоа ни е главно мото.

Сепак, на моменти знаеме да потфрлиме во одредени аспекти, како сообраќајната култура на пример.

Ајде да се пошегуваме на дел од своите навики.

Дали си типичен Македонец?

- Се плашиш од промаја.

- Сушиш гаќи на жица на тераса.

- Земаш плата 20.000 денари, а живееш како да земаш 120.000.

13-shegoviti-simptomi-deka-ste-tipichen-makedonec-03.jpg

- Можеш да седиш во кафеана подолго од едно работно време.

- Сметаш дека секогаш е добро време за ракија.

- На ден пиеш минимум 3 кафиња.

- Со едно кафе седиш 2 часа во кафуле.

13-shegoviti-simptomi-deka-ste-tipichen-makedonec-02.jpg

- Сметаш дека си експерт за сè.

- Зборуваш доволно гласно да те чујат преку 3 маси во локалот кадешто седиш.

- Кога мислиш на детство, мислиш на сендвич со ајвар и сирење.

- Живееш со родителите до 30+.

13-shegoviti-simptomi-deka-ste-tipichen-makedonec-04.jpg

- Пцуеш кога возиш и сметаш дека сите останати учесници на сообраќајот се неспособни.

- Трубиш на свирката без прекин, сите треба да знаат дека си нервозен, без разлика кој дел од денот е.

- Во недела наутро пушташ правосмукалка, па што има врска ако спијат другите станари во зградата.

Прочитајте и 10 работи по кои ќе препознаеш дека си типичен Македонец

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

7 куси шеговити приказни што ќе ви го разубават денот „Вчера испаднав херој“, се фалел еден маж во кафеана. „Во една пригода девојка м...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg