10 бон-тон грешки заради кои не напредувате во кариерата, низ илустрации

Не ги критикувајте и не ги озборувајте колегите, внимавајте како комуницирате... Знаете ли на кои бон-тон правила мора да внимавате ако сакате да се покажете како вистински професионална личност и да напредувате во кариерата?

10-bon-ton-greshki-zaradi-koi-ne-napreduvate-vo-karierata-niz-ilustracii-01.jpg

Напредокот во вашата кариера не зависи само од добрите резултати што ги покажувате на работното место туку и од тоа колку сте почитувани.

Погледнете во продолжение на кои важни правила на однесување треба да внимавате, доколку сакате да напредувате во кариерата:

Не дискутирајте премногу за облеката и изгледот на колегите

Ова е дозволено само ако ви е таква работата. Во сите други случаи, станува збор за некултурно однесување и озборување.

Вашата работа е да бидете сконцентрирани на професионализмот на вашите колеги, а не нивниот изглед.

10-bon-ton-greshki-zaradi-koi-ne-napreduvate-vo-karierata-niz-ilustracii-04.jpg

Деталите од договорите не ги праќајте во пораки на социјалните мрежи, туку побарајте мејл

Наместо да го трошите времето на соработниците и клиентите, да ве чекаат додека да им ги напишете сите детали за договорите, најдобро е да побарате мејл адреса и во порака да ги соберете сите информации.

Запомнете – апликациите за допишување се наменети за кратки пораки, а сѐ што е пообемно се испраќа на мејл.

10-bon-ton-greshki-zaradi-koi-ne-napreduvate-vo-karierata-niz-ilustracii-07.jpg

Просторот за одмор не е приватна канцеларија

Просторот за одмор е наменет за вработените да одморат и да се опуштат, и тоа не само за една личност, туку за сите. Затоа мора да се почитуваат одредени правила.

Нема потреба да водите приватни разговори на цел глас во просторијата за одмор додека другите колеги ве слушаат.

Подобро е ова време да го искористите за да се спријателите со колегите и да размените идеи. Кога сте во оваа просторија, потрудете се да не бидете премногу гласни за да не им пречите на другите што сѐ уште работат.

10-bon-ton-greshki-zaradi-koi-ne-napreduvate-vo-karierata-niz-ilustracii-13-01.jpg

Не ги критикувајте колегите

Потрудете се на културен начин да им укажете на колегите каде грешат и запомнете дека тоа не треба да го направите јавно и пред сите.

Постои голема разлика од обидот да му се помогне на колегата, до јавната критика.

Потрудете се секогаш да го пофалите колегата за тоа што го прави правилно и понудете му помош за оној дел каде што сметате дека му треба помош.

На овој начин само ќе покажете дека сте вистински професионалци.

10-bon-ton-greshki-zaradi-koi-ne-napreduvate-vo-karierata-niz-ilustracii-10.jpg

Не им се јавувајте на колегите и претпоставените по работното време под изговор дека имате итен проблем

Пред да им се јавите на колегите и претпоставените, размислете добро дали навистина станува збор за итен проблем и дали не може да почека.

Потоа најдобро е прво да пратите СМС порака и да прашате дали смеете да се јавите, за да му дадете време на соговорникот да се подготви за разговорот.

10-bon-ton-greshki-zaradi-koi-ne-napreduvate-vo-karierata-niz-ilustracii-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Грешки во говорот на телото кои прават да изгледате несигурно и непрофесионално на работа Постојано сте намуртени, избегнувате гледање во очи и на работа се однесувате ка...
Секс и врска со колега од работа – Кои се позитивните, а кои негативните страни? Еден ден, ако останете со скршено срце, тоа не смее да влијае врз вашето работењ...
Фрустрирани сте и не ви се работи, а отказот не е најдоброто решение? Совети како да бидете посреќни... Ако не сте задоволни со вашата работа, но не сте во позиција да си дадете отказ,...
6 (лични) работи што никако не треба да ги споделите на интервју за работа, ако сакате да оставите д... Бевте на интервју за работа и сè помина во најдобар ред. Очекувате повик, но за ...
Што треба да напишете во отказното писмо, а од што треба да се воздржите? Ако ја напуштате компанијата, обидете се тоа да го направите мирно, без да ја „т...
„Разголени фотки, говор на омраза“ и уште 3 типови објави на социјалните мрежи што може да ви ја уни... Дали пред да споделите коментар, фотографија или пак некое меме на социјалните м...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg