Како да се подготвите за првиот ден на ново работно место?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Како да се подготвите за првиот ден на ново работно место?

Првиот ден на ново работно место е секогаш најстрашниот. Се среќавате со десетици нови луѓе и се обидувате да ги запамтите нивните имиња, да се запознаете со својата работа обидувајќи се да дознаете што точно се вашите обврски - тоа е застрашувачки ден, без разлика на професијата.

kako-da-se-podgotvite-za-prviot-den-na-novo-rabotno-mesto-01.jpg

Доколку претходната ноќ ја искористите добро да се подготвите, нема за што да се грижите.

Одберете облека и пробајте ја

Сигурно знаете колку време заштедувате кога одвечер ќе испланирате што ќе носите на работа. Тоа е еден сигурен начин да го спречите утринското лутање. Но, кога треба да се појавите на работното место за прв пат, одете чекор понапред и пробајте ја облеката што ќе ја одберете, особено ако не сте ја носеле долго време.  

Може да забележите дупка или копче кое недостасува, а ќе имате можност и да додадете аксесоар.  

Спакувајте ги најважните предмети

Совршено спакуваната работна торба е знак за подготвен работник. Подгответе го лаптопот доколку ви е потребен, нотес за забелешки кои сигурно ќе ги има многу, лесна закуска како гранола бар и нешто лично што ќе направи вашиот работен простор да изгледа малку повеќе како дома.

Одредете ја вашата маршрута

Вашата прва задача како нов вработен е да се појавите рано и подготвени. Испланирајте ја маршрутата ѕа да видите колку време ви е потребно за да стигнете и додадете дополнителни 15 минути до половина час за евентуален метеж во сообраќајот.  

Изгуглајте ја вашата компанија

Веќе ја добивте работата што значи дека веројатно сте си ја завршиле домашната задача и доволно знаете за компанијата, но Google е секогаш ваш добар пријател па искористете го да дознаете нешто повеќе, за да бидете подготвени за првиот ден.

Погрижете се за себе

Долгочасовното превртување во креветот е последното нешто што треба да го направите ноќта пред да започнете со својата нова работа. Го заслуживте ова и подготвени сте за денот - одвојте малку време за вас.

Појдете со пријателите на вечера, прочитајте поглавје од некоја книга или релаксирајте се во бања со топла купка.

А. Ш. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

9 работи кои никогаш не треба да ги чувате на бирото на работа На турпијата не ѝ е местото на вашето биро. Ниту пак на нечистата шолја од кафе....
Како до унапредувањето што одамна го чекате? Нема ништо што демотивира повеќе од „тапкањето“ во место кога станува збор за ра...
3 изговори зошто не ја напуштате работата која ви ја цеди душата Сите сме согласни дека во време како денешното навистина е тешко да се најде доб...

Најчитани неделава