Почнувањето со работа пред 10 часот наутро е тортура, тврди експерт


Почнувањето со работа пред 10 часот наутро е тортура, тврди експерт

Дали наутро ви се превртува во стомакот кога ви ѕвони алармот и треба да одите на работа, а вам не ви се напушта креветот?

pochnuvanjeto-so-rabota-pred-10-chasot-nautro-e-tortura-tvrdi-ekspert-01.jpg

Научникот Пол Кели од Оксфорд универзитетот тврди дека станувањето и одењето на работа пред 10 часот наутро е најголемата тортура на модерното време.

Вели дека телото на секој човек е програмирано, а ние со алармот се присилуваме себеси секој ден да се разбудиме порано пред нашите органи и мозок да бидат подготвени. Се бориме со природниот ритам на телото и тоа може да има негативни ефекти врз здравјето.

Почнувањето со работниот ден пред 10 часот може да предизвика несоница, емоционален и физички стрес и низа други проблеми.

pochnuvanjeto-so-rabota-pred-10-chasot-nautro-e-tortura-tvrdi-ekspert-02.jpg

Тој ја тестирал својата теза во училиште во Велика Британија, каде часовите наместо од 8:30 биле префрлени да започнуваат од 10 часот.

По одреден период било откриено дека продуктивноста на сите била подобрена и учениците добивале повисоки оцени.

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

9 работи кои никогаш не треба да ги чувате на бирото на работа На турпијата не ѝ е местото на вашето биро. Ниту пак на нечистата шолја од кафе....
5 начини на кои работа од дома може да ви го спаси животот За повеќето од нас, патувањето на работа е појава која се повторува од понеделни...
Рамнотежата помеѓу работата и љубовта е невозможна мисија...или сепак не? Како вашата кариера да не ви ја уништува врската со личноста што ја сакате? Не м...

Најчитани неделава