Што се случува со вашето тело кога работите работа која ја мразите?


Што се случува со вашето тело кога работите работа која ја мразите?

Покрај тоа што немате желба да го напуштите креветот, има ред други и далеку посериозни последици од работата која упорно ја работите, иако ја мразите.

sto-se-slucuva-so-vaseto-telo-koga-rabotite-rabota-koja-ja-mrazite-001.jpeg

Отказот не е најдобро решение без да имате друга опција, која знаеме дека не секогаш е лесна, но овој текст е со цел да ве мотивира да почнете да барате алтернативи и подобри решенија.

Не се задоволувајте со „толку е, доста е, можеше да биде и полошо.“

Што точно му прави на вашето тело работата која ја мразите?

1. Работејќи работа која ја мразите ви се менува апетитот, како и навиките за редовно/нередовно јадење.

2. Вашето тело буквално се стега. Токму затоа чувствувате тензија и напнатост во вратот, рамениците, мускулите, вилицата.

3. Дигестивниот тракт не ви работи нормално, односно се појавува тешко варење, дуење и слични појави.

4. Почесто сте болни, бидејќи имунитетот не ви е отпорен, а за тоа е виновен константниот, хроничен стрес.

5. Се чувствувате „глупаво,“ односно меморијата и креативноста ви се сведени на минимум.

6. Не спиете добро, се мачите да заспиете или се будите среде ноќ.

7. Си ја саботирате сопствената иднина бидејќи сметате дека сте престари и дека е предоцна за било каква промена.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

9 работи кои никогаш не треба да ги чувате на бирото на работа На турпијата не ѝ е местото на вашето биро. Ниту пак на нечистата шолја од кафе....
5 начини на кои работа од дома може да ви го спаси животот За повеќето од нас, патувањето на работа е појава која се повторува од понеделни...
Шест нешта кои не му ги должите на вашиот шеф Она што му го должите на својот шеф е максималниот напор што треба да го вложите...

Најчитани неделава